Dejtonskim mirovnim sporazumom, osim mira, Republika Srpska je dobila i međunarodno priznanje, s tim da sarajevski Srbi imaju najmanje razloga da ga slave, zbog egzodusa koji su preživjeli nakon potpisivanja tog dokumenta, rekao je istoričar iz Istočnog Sarajeva Aleksandar Kostović.
Kostović je u izjavi Srni, povodom dana potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, rekao da za razliku od Federacije BiH, gdje proslavljaju datume koji poništavaju jedni druge, Republika Srpska slavi datume svog međunarodnog priznanja.
On je podsjetio da većina Bošnjaka ima problem sa krizom identiteta, što pokazuje izbor dva datuma koje proslavljaju.
- Slavi se 25. novembar, dan kada su se predstavnici tri naroda u BiH, tačnije rečeno delegati Komunističke partije iz BiH, dogovorili da će zajednički odlučivati o budućnosti. Međutim, slavi se i 1. mart, dan kada je to sve poništeno i od tog datuma važi pravilo preglasavanja - naveo je Kostović.
Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa parafirani su 21. novembra prije 29 godina, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.