Kostović: Pojačani izlivi nacionalizma praćeni ustaškom simbolikom

08.09.2025. 17:40
6
IZVOR: srna.rs

Istoričar Aleksandar Kostović upozorio je na pojačane izlive nacionalnizma praćene ustaškom simbolikom u Hrvatskoj, ali i u pojedinim dijelovima FBiH, te ocijenio da reakcija nadležnih uz sankcionisanje počinilaca može poslati poruku da se takve pojave neće tolerisati.

Povodom ustaških simbola i pozdrava "Za dom spremni!" u srpskom povratničkom naselju Baćevići kod Mostara, Kostović je rekao Srni da se na javnim skupovima, poput koncerata i festivala, sve češće koriste ustaška obilježja, uniforme i pozdravi, te da takve pojave prolaze bez ozbiljnijih osuda i sankcija u zemlji koja je članica EU.

- Nažalost, dio te atmosfere prenio se i u neke dijelove Federacije BiH, gdje pojedinci, ohrabreni izostankom adekvatnih reakcija na ranije incidente, uznemiravaju srpske povratnike - kaže Kostović.

Prema njegovim riječima, samo jasna osuda i reakcija nadležnih vlasti, uz sankcionisanje počinilaca, mogu poslati poruku da se takve pojave neće tolerisati.

- Sve drugo bi takođe bilo poruka - ali i pouka - zaključio je Kostović.

Spomenik poginulim borcima NOR-a i civilnim žrtvama Drugog svjetskog rata u srpskom povratničkom naselju Baćevići kod Mostara jutros je osvanuo išaran fašističkim simbolima i ustaškim pozdravom "Za dom spremni!", što je uznemirilo lokalno stanovištvo.

Komentari 6
  • Generic placeholder image
    RE: Ana 09.09.2025. 07:22
    Ko mu je cura?
  • Generic placeholder image
    Skijaš 09.09.2025. 06:59
    Mirsaga da imaš imalo obraza izbjegavao bi riječi sluga i okupator.
  • Generic placeholder image
    Mirso 09.09.2025. 06:17
    Nisu svi srbi četnici i sluge okupatora kao što nisu svi hrvati ustaše.Više Dalmacija imala partizanskih brigada 1943 nego sva Srbija a vođa partizana bio je hrvat.
  • Generic placeholder image
    Ilija 08.09.2025. 21:13
    Svi su šokci ustase , to nije narod vec krvoločna rasa zeljna srpske krvi , a ovim dvoma Rajko i Ana neka ga dobro popuše
  • Generic placeholder image
    Ana 08.09.2025. 18:20
    Našao i curu papcic. Kažu da se zaljubio do ušiju.
  • Generic placeholder image
    Rajko 08.09.2025. 18:19
    Šta će ovaj debil navijački da komentariše, pa on ne zna ništa u životu da radi sem da navija.
Povezane vijesti
Kostović: Sarajevski Srbi imaju najmanje razloga da slave Dejton Kostović: Sarajevski Srbi imaju najmanje razloga da slave Dejton
Kostović: Ideal "Mlade Bosne" bio sloboda za sve narode u BiH Kostović: Ideal "Mlade Bosne" bio sloboda za sve narode u BiH
U Sarajevu i dalje traju medijska hajka i prijetnje (VIDEO) U Sarajevu i dalje traju medijska hajka i prijetnje (VIDEO)
Najčitanije
  • Sjećanje na Slavka Jovičića Slavuja
    11h 22m
    15
  • Bačena eksplozivna naprava na kafić "Moka" u Istočnom Novom Sarajevu
    11h 2m
    4
  • Isak pravda fijasko specijalaca u Dubaiju: Nismo smjeli poslati najbolje ljude zbog Dodika
    9h 20m
    9
  • Lalović: Transport pacijenata otežan, ali bezbjednost nije ugrožena
    2h 41m
    2
  • Strahinja Erić 67. u sprintu na Zimskim olimpijskim igrama u Italiji
    9h 12m
    2