Malina stigla, cijena nepoznata

19.06.2020. 10:11
0
IZVOR: Srna

Berba i isporuka maline hladnjačama počela je na području opštine Bratunac koja je najveći proizvođač ovog voća u Republici Srpskoj, a akontativnu cijenu maline još nije objavio nijedan otkupljivač sa ovog područja.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja malinara Bratunca, Srebrenice i Milića "Vilamet" Ivan Stojanović rekao je da su prema zakonskim pravilima otkupljivači dužni da istaknu akontativnu otkupnu cijenu maline na početku otkupne sezone, ali to nije učinjeno.

Stojanović ističe da uzgajivače maline u Republici Srpskoj ohrabruje saznanje da su u susjednoj Srbiji, gdje je berba prvo počela, neki otkupljivači saopštili cijenu maline od 250 dinara za kilogram što premašuje četiri KM.

-Cijena maline u Mačvi je od 200 do 250 dinara za kilogram, zavisno od kvaliteta, i ta cijena je i za nas prihvatljiva- rekao je Stojanović novinarima.

On je istakao da je ove godine slabiji rod maline i da će prinos biti manji za oko 30 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Prema Stojanovićevoj tvrdnji, slična situacija je i u Poljskoj, Srbiji, Čileu i drugim zemljama velikim proizvođačima ovog voća što podiže cijenu jer je velika potražnja za malinom na svjetskom tržištu.

Stojanović ukazuje da malinari iz Udruženja "Vilamet" traže da se cijena maline u Srpskoj uskladi sa otkupnom cijenom u Srbiji jer se malina sa ovog područja plasira na isto tržište i po istoj cijeni.

U "Vilametu" ističu da je uzgajivačima maline postao problem da obezbijede berače.

Za razliku od dvadesetak poslijeratnih godina kada je bio veliki izbor radne snage, došlo se u situaciju da se ne mogu obezbijediti berači jer mladi napuštaju ove prostore, stariji nisu u mogućnosti da beru, a veliki broj porodica bavi se ovom proizvodnjom i uglavnom berba se obavlja porodično.

Veliki broj berača sa ovog područja ranije je odlazio u Srbiju da beru maline, ali ta praksa je prekinuta i uprkos povećanju cijena dnevnice teško je obezbijediti pouzdane berače.

Zbog nemogućnosti obezbjeđenja dovoljnog broja berača vlasnici većih plantaža ovog voća nisu u mogućnosti da blagovremeno oberu rod što dovodi do truljenja i propadanja dijela roda, odnosno smanjenja prihoda.

Zbog vremenskih uslova ove godine berba maline počela je desetak dana kasnije u odnosu na prethodne godine, rod je slabiji, ali je kvalitet maline veoma dobar ističu proizvođači.

Berba maline na području Srebrenice počeće za desetak dana jer malina kasnije prispijeva na većoj nadmorskoj visini.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić prilikom posjete ovim opštinama prošle sedmice je izjavio da će ovo ministarstvo nastaviti da obezbjeđuje podsticaje za malinare, ali da će ove godine taj podsticaj biti nešto manji u odnosu na prethodne godine zbog očekivanja bolje otkupne cijene maline.

Komentari 0
Povezane vijesti
Baza podataka poskupljuje registraciju vozila? Baza podataka poskupljuje registraciju vozila?
Cijene nafte u padu Cijene nafte u padu
Farmere i klaoničare krive za pojavu afričke kuge svinja u Semberiji Farmere i klaoničare krive za pojavu afričke kuge svinja u Semberiji
Najčitanije
  • Preminula mlada reprezentativka BiH
    23h 20m
    0
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    21h 44m
    2
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    7h 42m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    20h 36m
    0
  • Željko Pržulj: Lukavac 25
    19h 8m
    2