Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković govorio je za portal „Katera“ o brojnim temama, od kojih su mnoge manje poznate široj javnosti, a značajne su ne samo za fakultet nego i za čitavu društvenu zajednicu.
Na početku razgovora, Marković je rekao da javnost nije dovoljno informisana o fakultetima koji, čak i decenijama, djeluju u sastavu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
- Pri odabiru fakulteta treba sagledati širu sliku, a djeca i roditelji često sagledaju svega nekoliko parametara na osnovu kojih donose jako važnu životnu odluku, kao što je odabir fakulteta. Jedna od najčešćih odluka je odlazak na studije van Republike Srpske – nastavlja Marković.
Razlog tome je, navodi Marković, nedovoljna informisanost, ali i opasni stereotipi o tome da mala sredina ne pruža nikakve mogućnosti, da se nastavni proces na fakultetima smještenim u malim gradovima ne odvija kvalitetno, kao i da diplome nisu priznate.
- Studirati u malom gradu nije hendikep, a kvalitet jednog fakulteta ne može se mjeriti po tome da li se nalazi u Palama, Banjaluci, Beogradu ili Sarajevu, jer se u mnogim evropskim državama, neki od najboljih univerziteta nalaze upravo u malim sredinama, a ne u najvećim ili glavnim gradovima – rekao je on.
Kako ističe, javnost nije upoznata ni sa činjenicama da su u Republici Srpskoj školovanje, ali i smještaj u studentskim domovima, besplatni za sve redovne studente, i to je još jedna činjenica zbog koje treba birati Univerzitet u Istočnom Sarajevu.
- Školovanje na dva javna univerziteta u Srpskoj je besplatno i za državljane Srbije. Ova činjenica još više dobija na značaju kad se uzme u obzir koliko su porasle cijene školarine i smještaja u Srbiji. Iako će ljudi ponekad reći da školovanje vjerovatno nije kvalitetno ako je besplatno, to nije tačno. Besplatno školovanje je strateška mjera koja treba da veže mlade ljude za Republiku Srpsku. Jer ako odemo svi, čemu onda gradovi, univerziteti, Republika? – upitao je Marković.
Govoreći o stereotipima, Marković ističe da se nastavni proces na Pravnom fakultetu odvija jako kvalitetno, bez obzira na to što je sjedište fakulteta u maloj lokalnoj zajednici poput Pala, i da o tome govore postignuti rezultati studenata, koji su vrlo cijenjeni u institucijama u kojima rade, i u kojima vrlo lako nalaze zaposlenje.
- Na našem fakultetu studenti prolaze kroz studentsku praksu koja se odvija u preko 20 institucija, a učestvuju i u takmičenjima u besjedništvu, simulacijama suđenja, pravnim klinikama i drugim aktivnostima. Nakon prakse, oni dobijaju mogućnost zaposlenja, a spona između studenta i poslodavca je upravo fakultet, jer potencijalni poslodavci često traže preporuku od fakulteta – rekao je on dodajući da se ne slaže sa tezom da pravnici ne mogu naći posao.
U 2022. godini, prema evidenciji Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, 117 studenata Pravnog fakulteta se prijavilo na evidenciju nezaposlenih, dok se 134 odjavilo sa evidencije nezaposlenih jer su pronašli zaposlenje.
Stoga, ističe Mrković, danas ne važi izreka da pravnici traže posao već izreka da posao traži pravnike.
- U našem društvu nema dovoljno diplomiranih pravnika, i posebno su potrebni kvalitetni diplomiranim pravnicima - govori naš sagovornik.
Jako je važno, nastavlja Marković, da budući studenti i njihovi roditelji budu upoznati sa pravim informacijama o našem fakultetu, jer mi se čini da se fakulteti biraju po nekim drugim kriterijumima.
- Bez obzira na broj upisanih studenata, strateški je važno iškolovati kvalitetan kadar. Studentima treba obezbijediti kvalitetnu nastavu, praksu, povezivanje sa pravničkom zajednicom, međunarodnu saradnju, a naš fakultet sve to pruža. Kada su svi ovi uslovi obezbijeđeni, možemo govoriti o fakultetu koji pruža dobre stručnjake – ističe Marković.
Govoreći o stručnom kadru, on ističe da na Pravnom fakultetu u Palama predaju domaći profesori i asistenti, ali da u nastavnom procesu učestvuju i gostujući profesori sa srbijanskih, ali i evropskih univerziteta.
- Domaći profesori, koji su ponikli sa ovog fakulteta, drže predavanja na skoro svim predmetima, ali ni jedan fakultet ne smije samo da se ograniči na takav kadar. Važna je razmjena iskustava, upoznavanje studenata sa drugačijim pristupom radu, a to postižemo upravo kroz gostujuća predavanja – rekao je Marković.
Univerzitet ne smije da bude izolovan i mora sarađivati sa drugim univerzitetima.
- Tokom prethodnih godina na našem fakultetu su gostovali italijanski profesori rimskog prava, a sad smo u pregovorima sa Državnim finansijskim univerzitetom u Moskvi, čiji će profesori držati predavanja na engleskom jeziku, ali će i naši profesori predavati ruskim studentima – dodao je.
Govoreći o međunarodnoj saradnji, naš sagovornik je istakao da Pravni fakultet posvećuje značajnu pažnju razmjeni studenata i osoblja kroz studijske posjete, ljetne škole, radionice, seminare i praksu.
Jedan od načina je, dodaje, Erasmus+, Međunarodna kreditna razmjena programa Evropske komisije u kojem se daje mogućnost univerzitetima da razmjenjuju studente i osoblje.
- Naša dva studenta su, u okviru ovog projekta, provela pet mjeseci na Univerzitetu u Katancaru u Italiji. Odobren je još jedan takav projekat sa Univerzitetom u Katancaru, a pripremljen je i projekat sa Univerzitetom u Peskari. Prije nekoliko godina relaizovan je Erasmus+ projekat sa Univerzitetom u Osijeku - obajašnjava Marković.
Budući da je Univerzitet u Istočnom Sarajevu član Evropske organizacije za javno pravo, sa sjedištem u Atini, studenti ovog fakulteta imaju mogućnost da besplatno studiraju na prestižnoj trogodišnjem fakultetu evropskog prava i uprave.
- Trenutno 13 studenata našeg fakulteta pohađa ovaj fakultet u Atini, čija diploma će im otvoriti sva vrata ne samo u našoj zemlji i regionu nego i širom Evrope – rekao je on.
Takođe, nastavlja Marković, u saradnji sa Evropskom organizacijom za javno pravo, planirano je formiranje master studij na engleskom jeziku što će dovesti profesore i studente iz cijele Evrope na Pravni fakultet u Palama.
- Saradnja sa Evropskom organizacijom za javno pravo i Međunarodnim savezom pravnika, sa sjedištem u Moskvi, važna je i u oblasti naučno-istraživačkog rada, jer su ove organizacije suorganizatori našeg naučnog skupa, koji je najveći naučni skup pravnika u regionu i najbolje rangirani naučni skup iz oblasti društvenih i humanističkih nauka u Republici Srpskoj - rekao je Marković.
Na Pravnom fakultetu u Palama postoje dva ciklusa studija – osnovni i master, a prema riječima našeg sagovornika, planirano je da od 2024. godine krene nastava i na trećem ciklusu studija, doktorskim studijima.
Za kraj razgovora, Marković je još jednom istakao da studiranje na fakultetima koji se nalaze u malim sredinama nije hendikep.
- Na takvim fakultetima, studenti nisu samo broj. Profesori i asistenti mogu da se posvete svakom studentu, da budu njihovi mentori, da zajedno rješavaju probleme, razgovaraju sa njima i savjetuju ih. To na fakultetima sa velikim brojem studenata nije moguće – zaključio je on.
Netacno je da pravnici imaju posla kad odrade pripravnicki,cista laz. Neznam kome vise da se obratim da bih negdje uletila.....Danas ima posla samo za zanatlije i ljekare.....Mi ostali moramo pronaci "jaku stelu" koju izgleda treba i dobro "podmazati" ili da se iselimo konacno iz naseg vrlo zelenog grada gdje zgrade nicu brzinom svjetlosti........