Декан Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Горан Марковић говорио је за портал „Катера“ о бројним темама, од којих су многе мање познате широј јавности, а значајне су не само за факултет него и за читаву друштвену заједницу.
На почетку разговора, Марковић је рекао да јавност није довољно информисана о факултетима који, чак и деценијама, дјелују у саставу Универзитета у Источном Сарајеву.
- При одабиру факултета треба сагледати ширу слику, а дјеца и родитељи често сагледају свега неколико параметара на основу којих доносе јако важну животну одлуку, као што је одабир факултета. Једна од најчешћих одлука је одлазак на студије ван Републике Српске – наставља Марковић.
Разлог томе је, наводи Марковић, недовољна информисаност, али и опасни стереотипи о томе да мала средина не пружа никакве могућности, да се наставни процес на факултетима смјештеним у малим градовима не одвија квалитетно, као и да дипломе нису признате.
- Студирати у малом граду није хендикеп, а квалитет једног факултета не може се мјерити по томе да ли се налази у Палама, Бањалуци, Београду или Сарајеву, јер се у многим европским државама, неки од најбољих универзитета налазе управо у малим срединама, а не у највећим или главним градовима – рекао је он.
Како истиче, јавност није упозната ни са чињеницама да су у Републици Српској школовање, али и смјештај у студентским домовима, бесплатни за све редовне студенте, и то је још једна чињеница због које треба бирати Универзитет у Источном Сарајеву.
- Школовање на два јавна универзитета у Српској је бесплатно и за држављане Србије. Ова чињеница још више добија на значају кад се узме у обзир колико су порасле цијене школарине и смјештаја у Србији. Иако ће људи понекад рећи да школовање вјероватно није квалитетно ако је бесплатно, то није тачно. Бесплатно школовање је стратешка мјера која треба да веже младе људе за Републику Српску. Јер ако одемо сви, чему онда градови, универзитети, Република? – упитао је Марковић.
Говорећи о стереотипима, Марковић истиче да се наставни процес на Правном факултету одвија јако квалитетно, без обзира на то што је сједиште факултета у малој локалној заједници попут Пала, и да о томе говоре постигнути резултати студената, који су врло цијењени у институцијама у којима раде, и у којима врло лако налазе запослење.
- На нашем факултету студенти пролазе кроз студентску праксу која се одвија у преко 20 институција, а учествују и у такмичењима у бесједништву, симулацијама суђења, правним клиникама и другим активностима. Након праксе, они добијају могућност запослења, а спона између студента и послодавца је управо факултет, јер потенцијални послодавци често траже препоруку од факултета – рекао је он додајући да се не слаже са тезом да правници не могу наћи посао.
У 2022. години, према евиденцији Завода за запошљавање Републике Српске, 117 студената Правног факултета се пријавило на евиденцију незапослених, док се 134 одјавило са евиденције незапослених јер су пронашли запослење.
Стога, истиче Мрковић, данас не важи изрека да правници траже посао већ изрека да посао тражи правнике.
- У нашем друштву нема довољно дипломираних правника, и посебно су потребни квалитетни дипломираним правницима - говори наш саговорник.
Јако је важно, наставља Марковић, да будући студенти и њихови родитељи буду упознати са правим информацијама о нашем факултету, јер ми се чини да се факултети бирају по неким другим критеријумима.
- Без обзира на број уписаних студената, стратешки је важно ишколовати квалитетан кадар. Студентима треба обезбиједити квалитетну наставу, праксу, повезивање са правничком заједницом, међународну сарадњу, а наш факултет све то пружа. Када су сви ови услови обезбијеђени, можемо говорити о факултету који пружа добре стручњаке – истиче Марковић.
Говорећи о стручном кадру, он истиче да на Правном факултету у Палама предају домаћи професори и асистенти, али да у наставном процесу учествују и гостујући професори са србијанских, али и европских универзитета.
- Домаћи професори, који су поникли са овог факултета, држе предавања на скоро свим предметима, али ни један факултет не смије само да се ограничи на такав кадар. Важна је размјена искустава, упознавање студената са другачијим приступом раду, а то постижемо управо кроз гостујућа предавања – рекао је Марковић.
Универзитет не смије да буде изолован и мора сарађивати са другим универзитетима.
- Током претходних година на нашем факултету су гостовали италијански професори римског права, а сад смо у преговорима са Државним финансијским универзитетом у Москви, чији ће професори држати предавања на енглеском језику, али ће и наши професори предавати руским студентима – додао је.
Говорећи о међународној сарадњи, наш саговорник је истакао да Правни факултет посвећује значајну пажњу размјени студената и особља кроз студијске посјете, љетне школе, радионице, семинаре и праксу.
Један од начина је, додаје, Erasmus+, Међународна кредитна размјена програма Европске комисије у којем се даје могућност универзитетима да размјењују студенте и особље.
- Наша два студента су, у оквиру овог пројекта, провела пет мјесеци на Универзитету у Катанцару у Италији. Одобрен је још један такав пројекат са Универзитетом у Катанцару, а припремљен је и пројекат са Универзитетом у Пескари. Прије неколико година релаизован је Erasmus+ пројекат са Универзитетом у Осијеку - обајашњава Марковић.
Будући да је Универзитет у Источном Сарајеву члан Европске организације за јавно право, са сједиштем у Атини, студенти овог факултета имају могућност да бесплатно студирају на престижној трогодишњем факултету европског права и управе.
- Тренутно 13 студената нашег факултета похађа овај факултет у Атини, чија диплома ће им отворити сва врата не само у нашој земљи и региону него и широм Европе – рекао је он.
Такође, наставља Марковић, у сарадњи са Европском организацијом за јавно право, планирано је формирање мастер студиј на енглеском језику што ће довести професоре и студенте из цијеле Европе на Правни факултет у Палама.
- Сарадња са Европском организацијом за јавно право и Међународним савезом правника, са сједиштем у Москви, важна је и у области научно-истраживачког рада, јер су ове организације суорганизатори нашег научног скупа, који је највећи научни скуп правника у региону и најбоље рангирани научни скуп из области друштвених и хуманистичких наука у Републици Српској - рекао је Марковић.
На Правном факултету у Палама постоје два циклуса студија – основни и мастер, а према ријечима нашег саговорника, планирано је да од 2024. године крене настава и на трећем циклусу студија, докторским студијима.
За крај разговора, Марковић је још једном истакао да студирање на факултетима који се налазе у малим срединама није хендикеп.
- На таквим факултетима, студенти нису само број. Професори и асистенти могу да се посвете сваком студенту, да буду њихови ментори, да заједно рјешавају проблеме, разговарају са њима и савјетују их. То на факултетима са великим бројем студената није могуће – закључио је он.
Netacno je da pravnici imaju posla kad odrade pripravnicki,cista laz. Neznam kome vise da se obratim da bih negdje uletila.....Danas ima posla samo za zanatlije i ljekare.....Mi ostali moramo pronaci "jaku stelu" koju izgleda treba i dobro "podmazati" ili da se iselimo konacno iz naseg vrlo zelenog grada gdje zgrade nicu brzinom svjetlosti........