Obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom počelo je danas u Banjaluci maršom "Besmrtnog puka".
Marš je išao centralnom gradskom ulicom, od Parka Petra Kočića do Trga palih boraca.
Učesnici marša nosili su fotografije svojih predaka koji su se borili protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu, te georgijevsku lentu.
U maršu su, osim brojnih građana i članova SUBNOR-a, učestvovali i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Anja Ljubojević, savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, ministri u Vladi Srpske, predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ninković.
Marš "Besmrtnog puka" organizovalo je Narodno patriotsko udruženje "Besmrtni puk Srpske" u saradnji sa Odborom Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija.
Nakon toga, na spomenik žrtvama fašizma na banjalučkom Trgu palih boraca položeni su vijenci i cvijeće i odata je počast herojima sa ovih prostora koji su živote dali za slamanje fašizma u Drugom svjetskom ratu.
U ime institucija Republike Srpske vijence i cvijeće su položili premijer Republike Srpske Radovan Višković, ministri u Vladi Srpske, izaslanici predsjednika Srpske Marko Romić i Sonja Davidović, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Anja Ljubojević.
Vijence i cvijeće položile su i delegacije SUBNOR-a Republike Srpske, Vijeća naroda Srpske, poslanici u Narodnoj skupštini, predstavnici gradova i opština u Republici Srpskoj, predstavnici udruženja iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH i brojni građani.
Od 18 časova u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Banjaluci će povodom 80 godina od pobjede nad fašizmom biti održana svečana akademija u organizaciji predsjednika Vlade Srpske.
Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.
Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Jugoslavije i podnio je najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma.
Bivša Jugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRJ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.