Uprkos poremećajima na tržištu, visokim cijenama i brojnim problemima koji opterećuju poljoprivrednike, mljekari u Srpskoj zadovoljno trljaju ruke ističući da potražnja za mlijekom i mliječnim proizvodima raste, što im daje vjetar u leđa da nastave da šire svoju proizvodnju.
Predsjednik Udruženja mljekara Republike Srpske Milorad Arsenić istakao je za “Glas Srpske” da je farme u ovom turbulentnom vremenu spasila veća podrška resornog ministarstva, mađarske vlade pa i fondova Evropske unije, zahvaljujući čemu su farmeri mogli više da ulažu u mljekarski sektor.
- Situacija u ovom sektoru je stabilna, a sve zahvaljujući zalaganjima farmera, koji su dizali kredite da unaprijede svoju proizvodnju. I ona je sada u blagom uzletu. U proteklom periodu je dosta investirano i rezultati sada polako postaju vidljivi - kazao je Arsenić.
Dodao je da jedinu brigu zadaje hrana za stoku, jer je zbog vremenskih nepogoda ove godine desetkovan, između ostalog, rod kukuruza.
- Sada je prioritet svih farmera da prikupe stočne hrane što je više moguće, da ne bi imali problema u zimskom periodu i došli u situaciju da smanjuju stočni fond - kazao je Arsenić.
Obimom posla ove godine zadovoljna je i bilećka mljekara “Pađeni”, a direktor ove firme Nenad Vukoje kaže da je do rasta proizvodnje mlijeka i mliječnih proizvoda došlo zbog povećanog broja kupaca.
- Kad je u pitanju otkup mlijeka, ove godine je zabilježen rast za deset odsto u odnosu na prošlu godinu, što ne znači da će tako biti i u narednom periodu. Kad je u pitanju prodaja, za nepunih osam mjeseci zabilježen je otprilike isti trend rasta. Očekujem da će ova godina biti izuzetno dobra - rekao je Vukoje.
Dodao je da kriza u Evropi nije pogodila mljekaru “Pađeni”, koja svoje proizvode, pored Hrvatske, Srbije i Crne Gore izvozi i u skandinavske zemlje.
- To je samo dokaz koliko ulažemo u našu proizvodnju. Takođe, iduće godine planiramo da izbacimo novi proizvod. Za sada nećemo otkrivati o čemu se radi, jer još posla imamo u vezi sa pripremom - kazao je Vukoje.
Više posla ove godine u odnosu na lani ima i bijeljinska mljekara “Dule”, čiji vlasnik Duško Cvjetinović kaže da se i dalje bazira samo na domaće tržište.
- Izvoz nam za sada nije ni u planu. Cilj nam je da privolimo što više kupaca na našem tržištu. U ponudi trenutno imamo kratkotrajno mlijeko, jogurt, više vrsta sira, pavlaku i surutku - kazao je Cvjetinović i dodao da cijene svojih proizvoda za sada ne planiraju da mijenjaju.
Isplaćene premije
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske isplatilo je juče 2,97 miliona maraka za premiju za mlijeko za jun.
Premija je isplaćena za 2.631 korisnika posredstvom Agencije za agrarna plaćanja.