Sve statistike govore da Univerzitetski klinički centar Republike Srpske u narednim danima doseže svoje limite kad je riječ o liječenju oboljelih od Kovid-19, rekao je Slobodan Hajder, pomoćnik direktora UKC-a Republike Srpske za medicinske poslove.
On je naglasio da je u ovoj zdravstvenoj ustanovi 350 pacijenata pacijenata na bolničkom liječenju.
– Prvi put otvaramo sedmi sprat, čime će UKC RS dostići svoje limite. Danas se otvara i hirurška šok soba, jer je intenzivna njega za nehirurške grane popunjena – kaže dr Hajder.
Prema njegovim riječima, UKC Republike Srpske je za liječenje oboljelih od kovida potrošio više od 60 miliona KM.
– Za liječenje lakših i srednje teških pacijenata potrošeno je 35 miliona KM. Potrošnja kiseonika je porasla deset puta u odnosu na period prije epidemije. Na kiseonik je potrošen milion KM. Potrošnja antibiotika je porasla za dva miliona KM – objašnjava Hajder.
Dodaje da se u UKC-u liječi veliki broj građana iz Banjaluke.
– Zato je logično da i lokalna zajednica na neki način pomogne – poručio je Hajder.
Peđa Kovačević, načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane u UKC-u Republike Srpske, ističe da se nalazimo u drugoj nedjelji trećeg talasa.
– Sve više je zaraženih korona virusom, pa je više i onih koji zahtijevaju bolničko liječenje. Kada se poveća broj hospitalizovanih, više je i onih koji su životno ugroženi – kaže dr Kovačević.
Dodaje da se, kada neko ne može da se liječi respiratorom, stavlja na vještačka pluća.
– To liječenje traje između dvije sedmice i mjesec i po, a po pacijentu košta 2.300 KM. Sad imamo dva takva pacijenta – kaže Kovačević.
Dodaje da se tim pacijentima svakodnevno daje velika količina lijekova.
Kaže da je više puta apelovao da stanovništvo Republike Srpske pomogne ljekarima, poštujući mjere prevencije.