Све статистике говоре да Универзитетски клинички центар Републике Српске у наредним данима досеже своје лимите кад је ријеч о лијечењу обољелих од Ковид-19, рекао је Слободан Хајдер, помоћник директора УКЦ-а Републике Српске за медицинске послове.
Он је нагласио да је у овој здравственој установи 350 пацијената пацијената на болничком лијечењу.
– Први пут отварамо седми спрат, чиме ће УКЦ РС достићи своје лимите. Данас се отвара и хируршка шок соба, јер је интензивна њега за нехируршке гране попуњена – каже др Хајдер.
Према његовим ријечима, УКЦ Републике Српске је за лијечење обољелих од ковида потрошио више од 60 милиона КМ.
– За лијечење лакших и средње тешких пацијената потрошено је 35 милиона КМ. Потрошња кисеоника је порасла десет пута у односу на период прије епидемије. На кисеоник је потрошен милион КМ. Потрошња антибиотика је порасла за два милиона КМ – објашњава Хајдер.
Додаје да се у УКЦ-у лијечи велики број грађана из Бањалуке.
– Зато је логично да и локална заједница на неки начин помогне – поручио је Хајдер.
Пеђа Ковачевић, начелник Клинике интензивне медицине за нехируршке гране у УКЦ-у Републике Српске, истиче да се налазимо у другој недјељи трећег таласа.
– Све више је заражених корона вирусом, па је више и оних који захтијевају болничко лијечење. Када се повећа број хоспитализованих, више је и оних који су животно угрожени – каже др Ковачевић.
Додаје да се, када неко не може да се лијечи респиратором, ставља на вјештачка плућа.
– То лијечење траје између двије седмице и мјесец и по, а по пацијенту кошта 2.300 КМ. Сад имамо два таква пацијента – каже Ковачевић.
Додаје да се тим пацијентима свакодневно даје велика количина лијекова.
Каже да је више пута апеловао да становништво Републике Српске помогне љекарима, поштујући мјере превенције.