Na Sokocu, gdje je prije 29 godina izvršena smotra "milicije Srpske Republike BiH", danas je služen parastos povodom Dana veterana službi bezbjednosti Republike Srpske, položeni su vijenci na Centralni spomenik poginulim borcima Vojske Republike Srpske i organizovana posjeta spomen-sobi.
Predsjednik Udruženja veterana službi bezbjednosti Goran Mačar rekao je da je pokrenuta inicijativa da 30. mart bude uvršten u kalendar bitnih datuma za Republiku Srpsku.
Mačar je podsjetio da se nakon donošenja Ustava Srpske Republike BiH i Zakona o unutrašnjim poslovima pristupilo formiranju srpskog Ministarstva unutrašnjih poslova, a 30. marta 1992. je održana prva smotra tadašnje srpske milicije, današnje Policije Republike Srpske.
Smotru na Sokocu izvršio je tadašnji ministar unutrašnjih poslova Mićo Stanišić, raport mu je ispred 230 policajaca predao bivši ministar Srpske autonomne oblasti (SAO) Romanija, a kasnije najmlađi načelnik Centra bezbjednosti Srpskog Sarajeva Zoran Cvijetić.
Mačar je rekao novinarima na Sokocu da je to bio odgovor na poteze muslimanskog rukovodstva koje je formiralo paravojne i parapolicijske formacije još od aprila 1991, ali i slične poteze hrvatskog rukovodstva, što je dovelo do raspada kompletnog pravnog sistema u tadašnjoj BiH.
On je podsjetio da je to bio i povod da su predstavnici srpskog naroda donijeli odluku da se proglasi Srpske Republika BiH, formira Vlada i ministarstvo.
Mačar je naglasio da je nakon izbijanja oružanih sukoba u svim dijelovima BiH srpska milicija, pored svojih redovnih dužnosti, zajedno sa pripadnicima Teritorijalne odbrane, a potom i Vojske Republike Srpske, učestvovala u odbrani srpskog naroda i Srpske Republike.
Prema njegovim riječima, pripadnici policije su u temelje Srpske ugradili 782 života, a više stotina ih je ranjeno.
Mačar je naveo da je u ovim aktivnostima posebnu ulogu imala opština Sokolac i grad Istočno Sarajevo, navodeći da je Sokolac iznjedrio više kadrova prije za vrijeme i poslije rata, koji su obavljali odgovorne funkcije u MUP-u.
Mačar je podsjetio da je grad Istočno Sarajevo u znak zahvalnosti dao naziv ulici po imenu Zorana Cvijetića, najmlađeg načelnika Centra bezbjednosti Istočno Sarajevo, koji je dao svoj život u odbrani srpskog naroda, te da je pokrenuta inicijativa da jedna od ulica na Sokocu ponese ime tragično stradalog načelnika Centra bezbjednosti Istočno (Srpsko) Sarajevo Željka Markovića.
Za načelnika opštine Sokolac Milovana Bjelicu 30. mart je jedan od najznačajnijih datuma u istoriji opštine Sokolac, kada je prije 29 godina postrojena policija MUP-a Srpske Republike BiH.
On je naglasio da u to vrijeme nije bilo jednostavno stati u stroj pod srpskom trobojkom i beretkom.
- Tog dana smo stavili do znanja da nema podjela unutar srpskog naroda, da nema ni petokrake, ni krune Nemanjića, nego samo trobojka i svi Srbi pod jednu zastavu, pod jedno obilježje, što je doprinijelo da odbranimo teritorije na kojima su vjekovima živjeli Srbi- izjavio je Bjelica.
On je dodao da je Sokolac posebno emotivno vezan za MUP Srpske i za Centar službi bezbjednosti Istočno Sarajevo, zahvalivši im se što svake godine obilježavaju ovaj datum, a posebnu zahvalnost izrazio je ministru MUP-a Srpske Draganu Lukaču koji podržava obilježavanje ovog datima i što radi na jačanju policijske strukture u Srpskoj.
Predsjednik Podružnice Udruženja veterana službi bezbjednosti Istočno Sarajevo Radovan Pejić pozvao je sve organizacije nastale poslije odbrambeno-otadžbinskog rata da se udruže u Boračkoj organizaciji Republike Srpske, jer samo jak i jedinstven BORS može da očuva Republiku Srpsku, koju su stvorili policija i Vojska Republike Srpske.
Predsjednik Regionalnog odbora Boračke organizacije Sarajevsko-romanijske regije Željko Lalić zahvalio je Udruženju veterana kao kolektivnim članovima BORS-a što su u proteklih nekoliko godina uložili napor da se ne zaboravi 30. mart 1992. i izrazio žaljenje što se ovaj datum ne obilježava danas kao Dan policije Republike Srpske.
Na Centralno spomen-obilježje na Sokocu, na kome je upisano oko 1.250 imena srpskih boraca poginulih u odbrani Sarajevsko-romanijske regije, vijence su danas položile delegacije Policijske uprave Istočno Sarajevo MUP-a Republike Srpske, grada Istočno Sarajevo, opštinskih Boračkih organizacija i opština Sokolac i Pale, te Udruženja veterana službi bezbjednosti Republike Srpske.