Najduža riječ u srpskom jeziku, a nije otorinolaringologija

25.08.2020. 10:30
0
IZVOR: nezavisne.com

Poznato je da skandinavski jezici obiluju složenicama, pa stoga nije ni čudo da obaraju rekorde u najdužim riječima, ali i srpski jezik može da se pohvali riječi koja ima 29 slova.

Mnogi na prvu pomisle da je najduža riječ otorinolaringologija, riječ od 20 slova.

Ipak, mnogi izvori izdvajaju riječ antisamoupravnosocijalistički od 29 slova, piše Sputnjik.

Rekorde u sastavljanju najdužih riječi postavili su stanovnici zemalja Skandinavije.

Tako, na primjer, švedska riječ “sparvagnsaktiebolagsskensmutsskjutarefackforeningspersonalbekladnad“ znači zaliha uniformi namijenjena osoblju unije tramvajskih kompanija.

Holanđani koriste reč "kindercarnavalsoptochtvoorbereidingswerkzaamheden" da označe pripreme za dječiji festival, odnosno dječiji karneval.

Veoma komplikovanu riječ za doktorsku specijalizaciju koriste Danci, a ona glasi "speciallaegepraksisplanlaegningsstabiliseringsperiode", prenosi Sputnjik.

Komentari 0
Povezane vijesti
Na Filozofskom fakultetu obilježene tri decenije studijskog programa Srpski jezik i književnost Na Filozofskom fakultetu obilježene tri decenije studijskog programa Srpski jezik i književnost
Obilježavanje tri decenije Studijskog programa srpski jezik i književnost Obilježavanje tri decenije Studijskog programa srpski jezik i književnost
Dokle će srpski biti jezik drugog reda u Crnoj Gori? Dokle će srpski biti jezik drugog reda u Crnoj Gori?
Najčitanije
  • Sjećanje na Gorana Vujičića
    20h 41m
    0
  • Životna priča Pavla Vuisića, vječitog boema koji je mrzio glumu
    20h 52m
    2
  • Ferman sultana Ahmeda III za obnovu Stare crkve u Sarajevu
    22h 3m
    3
  • Katerin prijedlog knjiga za čitanje
    20h 3m
    0
  • Savić: Od sljedeće sedmice slijedi rast cijene goriva
    20h 57m
    0