Udruženje novinara Srbije /UNS/, Strukovni sindikat Radio-televizije Srbije i Sindikat novinara Srbije /SINOS/ uoči obilježavanja 24 godine od ubistva 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS-a ističu da je ta vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije u međunarodnim sukobima, a da uprkos tome niko iz NATO struktura nije odgovarao.
U izvještaju organizacije "Amnesti internešenel" iz 2000. godine navodi se da su snage NATO počinile ozbiljna kršenja zakona rata, što je dovelo do nezakonitog ubijanja civila, a među istaknutim slučajevima je i ubistvo 16 medijskih radnika RTS-a, koje je kvalifikovano kao ratni zločin.
- U trenutku bombardovanja u zgradi su radili tehničari i ostalo proizvodno osoblje. Procjenjuje se da je u zgradi u trenutku napada radilo najmanje 120 civila. Najmanje 16 civila je ubijeno, a još 16 je ranjeno - piše u izvještaju ove organizacije koja navodi i da je NATO pogodio metu koju je ciljao.
"Amnesti internešnel" naveo je i citat nekadašnjeg britanskog premijera Tonija Blera koji je rekao da je RTS bombardovan i zato što je emitovao snimke stradanja civila, koje su preuzimali i zapadni mediji, što je, prema njegovim rečima, slabilo podršku ratu u okviru NATO alijanse.
- Bili smo svjesni da će se te slike vratiti i da će postojati instinktivna simpatija za žrtve kampanje - rekao je Bler za Bi-Bi-Si.
Izvještaj "Amnesti internešenela" ukazuje i na to da iz NATO-a nije bilo upozorenja da je "konkretan napad na centralu RTS-a neizbježan".
- Zvaničnici NATO u Briselu rekli su za `Amnesti internešenel` da nisu dali konkretno upozorenje jer bi to ugrozilo pilote - piše u izvještaju.
UNS, Strukovni sindikat RTS-a i SINOS poručuju da je krajnje vrijeme da za ovaj ratni zločin odgovaraju nalogodavci i izvršitelji.
NATO je 23. aprila 1999. godine izvršio vazdušni napad na zgradu RTS u kojem je na svojim radnim mjestima ubijeno 16 ljudi.
Avioni Alijanse su prvi put u istoriji ratovanja izvršili napad na jednu medijsku kuću, iako se znalo da se u zgradi RTS svake noći nalazi između 150 i 160 civila.
Zgrada RTS-a, koju je NATO, suprotno svim pravilima i običajima ratovanja, proglasio za legitimni vojni cilj, bombardovana je tokom emitovanja vijesti.