Kako starimo, imamo utisak da vrijeme brže prolazi, a naučnici pokušavaju da objasne zašto je to tako.
Edrijan Bežan, istraživač sa Univerziteta Djuk sa višedecenijskim iskustvom, smatra da se naša percepcija vremena menja zbog fizičkih promjena u mozgu i tijelu kako starimo.
Kako objašnjava, postoji razlika između vremena koje mjerimo pomoću sata i vremena koje doživljava naš mozak.
- Vrijeme koje mjerimo pomoću sata nije isto kao vrijeme koje doživljava naš mozak. Vrijeme u našem mozgu je sekvenca slika prirode koje šalju naši senzorni organi - ukazao je Bežan.
Kad smo mladi, dodao je, naš mozak brže prima i obrađuje te slike, a kako starimo proces se usporava zbog fizičkih promjena poput degradacije nervnih puteva, pa imamo osjećaj da vrijeme sve brže prolazi.
Sindi Lastig, profesor psihologije na Univerzitetu u Mičigenu, ima drugačiju teoriju.- Kako starimo, skloni smo da vodimo život pun rutina, uz manje velikih događaja kojima bismo mogli da razgraničimo različite epohe - navela je ona.
Zbog manje novih iskustava, naš mozak grupiše slične dane i nedjelje. Zbog toga može da se čini da vrijeme brže prolazi jer ima i manje događaja za pamćenje, prenosi portal „Earth“.
Portal navodi da je moguće objašnjenje i kombinacija ove dvije teorije i da se naša percepcija vremena menja zbog kombinacija fizičkih promjena u mozgu, ali i načina na koji doživljavamo stvari kako starimo.