Navršava se 29 godina od masakra u Jošanici kod Foče

18.12.2021. 12:02
0
IZVOR: SRNA

Sutra, na Nikoljdan, navršava se 29 godina od masakra nad Srbima u fočanskom selu Jošanica i njegovim zaseocima, kada su pripadnici takozvane Armije Bih za nekoliko sati ubili 56 stanovnika srpske nacionalnosti.

Na praznik Svetog Nikolaja Mirlikijskog Čudotvorca, 19. decembra 1992. godine, koji je i krsna slava mnogih mještana, dobro naoružane i brojne muslimanske snage izvršile su napad na područje Jošanice.

Napad su započeli u vrijeme kada je većina mještana dočekivala goste ili bila u gostima.

Žrtve su ubijane na veoma svirep način, često hladnim oružjem. Među ubijenim je bila 21 žena, troje djece mlađe od 11 godina i 32 muške čeljadi.

Najmlađa žrtva je dvogodišnja Danka Tanović, a ubijeni su i sedmogodišnji Dražen i njegova desetogodišnja sestra Dragana.

Najstarija žrtva u ovom pokolju bio je devedesetogodišnji starac Rade Pljevaljčić.

Jednom mještaninu tada su motornom testerom odsjekli glavu, a mnoge žrtve su spaljene i izgorjele u svojim kućama.

- Na tijelu moje sestre Jele sam vidio tri uboda nožem u stomak i vrat, a zet Miladin Višnjić je od stopala do pojasa, sječen noževima i preklan. Jednoj djevojčici je razbijena glava, većina ostalih mještana zaklana, a malo ko je stradao od metka. Sva njihova tijela su nakon masakra donijeta u fočansku bolnicu gdje sam radio na hirurškom odjeljenju i sve to fotografisao. Čuvam te fotografije, kao dokument za Sud, ali suđenje se ne održava - ispričao je Slavko Đorđević, sada bolničar u penziji.

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju je do 2012. godine vodilo istragu o ovom zločinu, ali i pored brojnih svjedočenja preživjelih nije podignuta nijedna optužnica.

Nakon toga slučaj je predat Tužilaštvu BiH iz kojeg su poručivali da je ovaj zločin jedan od prioriteta, ali i pored toga još niko nije odgovarao za masakr u Jošanici. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Fočak Stefan Grujičić, republički šampion u fizici, u junu putuje na Balkanijadu u Turskoj Fočak Stefan Grujičić, republički šampion u fizici, u junu putuje na Balkanijadu u Turskoj
Sahranjen Ljubiša Ljuba Kovačević Sahranjen Ljubiša Ljuba Kovačević
Austrijanka poginula u prevrtanju kajaka na Tari Austrijanka poginula u prevrtanju kajaka na Tari
Najčitanije
  • Navršilo se 108 godina od smrti Gavrila Principa
    11h 19m
    0
  • Urađen idejni projekat saobraćajnog rješenja raskrsnice Kula
    3h 6m
    0
  • U sudaru se prosulo 20 tona italijanskog vina
    22h 57m
    0
  • Istočna Ilidža: Novčana pordška maturantima za matursko veče
    5h 42m
    0
  • Novčana pordška maturantima za matursko veče i iz Opštine Istočno Novo Sarajevo
    5h 20m
    0