Navršilo se 28 godina od egzodusa Srba iz doline Neretve

14.06.2020. 09:47
0
IZVOR: SRNA

U Mostaru će danas biti obilježeno 28 godina od stradanja i egzodusa Srba iz doline Neretve, koji je počeo 14. juna 1992. godine kada je protjerano više od 30.000 Srba, sva njihova imovina i bogomolje su uništene, a nakon toga nestalo je 431 lice srpske nacionalnosti.

Pomenom se služi u Staroj crkvi u Mostaru, a nakon toga će u 12.00 časova u mjestu Buna, gdje je u junu 1992. godine nestalo 18 srpskih boraca i 11 civila, biti spušteno cvijeće u rijeku.

Obilježavanje organizuje Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nevesinje.

Ovog datuma obilježava se i Dan nestalih hercegovačke regije u odbrambeno-otadžbinskom ratu, te će istog dana kod Spomenika slobode na gradskom trgu u Nevesinju u 13.15 časova biti položeno cvijeće.

Cvijeće će biti položeno i kod Spomen-obilježja na Gvozdu u 13.30 časova gdje je najavljeno i obraćanje zvaničnika, te posjeta Spomen-sobi.

U proteklom ratu na području Hercegovine nestala je 431 osoba srpske nacionalnosti i još je nepoznata sudbina 82 lica.

Saborna crkva Svete Trojice u Mostaru zapaljena je 15. juna 1992. godine, tada najveća pravoslavna bogomolja na Balkanu, a nakon toga i svi pravoslavni hramovi u dolini Neretve.

U junu 1992. godine prilikom velike vojne akcije Hrvatske vojske, Hrvatskog vijeća odbrane i Hrvatskih odbrambenih snaga /HOS/, kojom je komandovao general Janko Bobetko, došlo je do egzodusa i velikog stradanja Srba u dolini Neretve. Napadima su počeli 7. juna, a trajali su do 26. juna.

Za ubistva, progone i zarobljavanje Srba u dolini Neretve Apelaciono vijeće Suda BiH potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je četvoro bivših pripadnika HOS-a osuđeno na 24 godine zatvora za zločine počinjene 1992. u logoru Dretelj kod Čapljine i Vojnoj ambulanti u Mostaru.

Prvostepenom presudom u aprilu 2015. Ivan Zelenika i Edib Buljubašić osuđeni su na po šest godina zatvora, Ivan Medić na sedam, a Marina Grubišić-Fejzić na pet godina zatvora.

Oni su proglašeni krivima zbog učešća u širokom i sistematskom napadu na civile srpske nacionalnosti koji su bili zatočeni u Vojnoj ambulanti u Mostaru i logoru Dretelj, gdje su premlaćivani, seksualno zlostavljani, mučeni i odvođeni na radove.

Srećko Herceg oslobođen je odgovornosti da je kao zamjenik upravnika logora Dretelj učestvovao u sistemu zlostavljanja.

U odvojenom procesu Ivan Medić je proglašen krivim za učešće u nečovječnom postupanju i prisiljavanju na seksualni odnos civila srpske nacionalnosti i osuđen je na sedam i po godina zatvora. Apelaciono vijeća Suda BiH odlučilo je 2018. godine da mu kaznu od 14 godina smanji na 12 godina.

Tužilac Džud Romano u predmetu "Dretelj" osumnjičio je 56 ljudi, međutim nakon njegovog odlaska iz BiH, predmet je sveden na pet osumnjičenih od kojih je osuđeno samo četvoro.

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje 33 godine od početka rada vojne bolnice "Koran" Obilježavanje 33 godine od početka rada vojne bolnice "Koran"
Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala
Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu
Najčitanije
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    18h 54m
    1
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    16h 55m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    21h 5m
    10
  • Božović na svečanostima povom Dana policije u Banjaluci (FOTO)
    23h 54m
    1
  • Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju
    19h 29m
    1