Навршило се 28 година од егзодуса Срба из долине Неретве

14.06.2020. 09:47
0
ИЗВОР: СРНА

У Мостару ће данас бити обиљежено 28 година од страдања и егзодуса Срба из долине Неретве, који је почео 14. јуна 1992. године када је протјерано више од 30.000 Срба, сва њихова имовина и богомоље су уништене, а након тога нестало је 431 лице српске националности.

Поменом се служи у Старој цркви у Мостару, а након тога ће у 12.00 часова у мјесту Буна, гдје је у јуну 1992. године нестало 18 српских бораца и 11 цивила, бити спуштено цвијеће у ријеку.

Обиљежавање организује Организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Невесиње.

Овог датума обиљежава се и Дан несталих херцеговачке регије у одбрамбено-отаџбинском рату, те ће истог дана код Споменика слободе на градском тргу у Невесињу у 13.15 часова бити положено цвијеће.

Цвијеће ће бити положено и код Спомен-обиљежја на Гвозду у 13.30 часова гдје је најављено и обраћање званичника, те посјета Спомен-соби.

У протеклом рату на подручју Херцеговине нестала је 431 особа српске националности и још је непозната судбина 82 лица.

Саборна црква Свете Тројице у Мостару запаљена је 15. јуна 1992. године, тада највећа православна богомоља на Балкану, а након тога и сви православни храмови у долини Неретве.

У јуну 1992. године приликом велике војне акције Хрватске војске, Хрватског вијећа одбране и Хрватских одбрамбених снага /ХОС/, којом је командовао генерал Јанко Бобетко, дошло је до егзодуса и великог страдања Срба у долини Неретве. Нападима су почели 7. јуна, а трајали су до 26. јуна.

За убиства, прогоне и заробљавање Срба у долини Неретве Апелационо вијеће Суда БиХ потврдило је првостепену пресуду којом је четворо бивших припадника ХОС-а осуђено на 24 године затвора за злочине почињене 1992. у логору Дретељ код Чапљине и Војној амбуланти у Мостару.

Првостепеном пресудом у априлу 2015. Иван Зеленика и Едиб Буљубашић осуђени су на по шест година затвора, Иван Медић на седам, а Марина Грубишић-Фејзић на пет година затвора.

Они су проглашени кривима због учешћа у широком и систематском нападу на цивиле српске националности који су били заточени у Војној амбуланти у Мостару и логору Дретељ, гдје су премлаћивани, сексуално злостављани, мучени и одвођени на радове.

Срећко Херцег ослобођен је одговорности да је као замјеник управника логора Дретељ учествовао у систему злостављања.

У одвојеном процесу Иван Медић је проглашен кривим за учешће у нечовјечном поступању и присиљавању на сексуални однос цивила српске националности и осуђен је на седам и по година затвора. Апелационо вијећа Суда БиХ одлучило је 2018. године да му казну од 14 година смањи на 12 година.

Тужилац Џуд Романо у предмету "Дретељ" осумњичио је 56 људи, међутим након његовог одласка из БиХ, предмет је сведен на пет осумњичених од којих је осуђено само четворо.

Коментари 0
Повезане вијести
Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран" Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран"
Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала
Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    16h 17m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    6h 36m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    13h 20m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    8h 47m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    12h 24m
    1