Pod platanima prošle godine oko 1. maja, sve je vrvilo od turista. Danas potpuno drugačija slika, Trebinje je prazno.
Prošle godine u ovom periodu u Trebinju je noćilo preko 20.000 turista, ove godine pandemija korona virusa je ugasila turizam. Gubitke svi sabiraju, ugostitelji su prvi na udaru.
- Pa mislim da je jedna od najugroženijih branši ugostiteljstvo, putnički prevoz i turizam uopšte. Veliki će gubici biti, pitanje je da li će se svi subjekti i moći oporaviti od ove situacije - rekao je Jugoslav Deretić, ugostitelj.
Ne rade ni hoteli, sve rezrvacije za jun i jul su otakazane, gubitaka će naravno biti. Dva mjeseca koliko nisu radili hotlijeri su iskoristili da urede i poprave sve što je bilo potrebno. Velike nade polažu u ljeto i domaće turiste.
- Spremno i jedva čekamo naše nove posjetioce. Takođe u proteklom periodu smo radili na marketingu hotela i promovisanju akcije "Ne otkazuj već odloži svoj put u Trebinje - kaže Milica Nosović, PR menadžer hotela "Nar", Trebinje.
- Provesti ljeto u Trebinju je predivno, nažalost ova situacija koja nas je zadesila je uplašila mnoge, nadamo se boljim vremenima koja će doći tokom sezone juna i jula - ističe Vanja Kundačina, menadžer hotela "Integra", Trebinje.
Isto misle i u trebinjskoj Turističkoj organizaciji, stranci se ove godine ne očekuju, ali kažu sve zavisi od Evrope. Zavisi i od turističkih destinacija na moru jer u Trebinje dolaze isti turisti kao u Dubrovnik ili na crnogorsko primorje.
- Ono o čemu će se u narednom periodu povesti računa jesu upravo domaći turisti i prilagođavanje ponude domaćim turistima . Promovisaćemo Trebinje i u narednom periodu kao i do sada. U ovom momentu se samo možemo okrenuti online marketingu - kaže Marko Radić, direktor TO Trebinje.
Prihodi od boravišne takse prošle godine su bili utrostručeni, od ove se očekivalo još više, zato je i grad Trebinje mnogo izgubio. Da se ponovo stane na noge trebaće vremena, zabrinjava i činjenica da je većina trebinjskih ljetnjih manifestacija otkazana.