Nemarnost pali dimnjake

24.12.2025. 20:55
1
IZVOR: glassrpske.com

Sa dolaskom hladnijih dana i pojačanim loženjem u Banjaluci je zabilježen rast broja zapaljenih dimnjaka, zbog čega vatrogasci apeluju na građane da redovnim održavanjem dimovodnih sistema spriječe moguće požare.

Komandant banjalučke vatrogasno-spasilačke brigade Miroslav Malinić rekao je za "Glas Srpske" da su posljednjih desetak dana intervencije zbog zapaljenih dimnjaka postale učestalije. 

- Uzroci su građevinski nedostaci ili nečišćenje dimnjaka. Ako su uređaji i građevinski dijelovi kao što su dimnjaci urađeni kako treba, vrsta energenta ne bi trebalo da bude faktor koji uzrokuje požar - naveo je Malinić. 

Prema njegovim riječima, požar često nastaje zbog začepljenja dimnjaka.

- Sve zavisi od toga kako se koristi dimnjak i da li ispunjava standarde za određeno grijno tijelo ili ložište - poručio je on.

Malinić je dodao da dimnjake treba čistiti u zavisnosti od upotrebe, istakavši da je prije početka sezone grijanja obavezno čišćenje.

- Može biti čišćen i pet puta godišnje. Isto je kao i kad automobil servisirate nakon pređenih kilometara. Ako ne pređete kilometre, ne servisirate ga, ne mijenjate ulje. Ista je situacija i sa dimnjacima. Sve zavisi od upotrebe, koliko se vremena loži, kako se loži, šta se loži. Ako nije korišten mjesec dana, nema potrebe da se čisti - pojasnio je on.

Prvi znak zapaljenja dimnjaka je plamen na njegovom izlazu, kako kaže, te pojava gustog dima.

- Ponekad se dešava da se vraća dim kod samog ložišta, jer vatra jednostavno ne može da gori u šporetu zbog nedostatka izmjene toplote i cirkulacije kroz dimnjak - rekao je Malinić.

Prema njegovim riječima, svaki građanin je dužan kad uoči požar da pokuša bez opasnosti po sebe i druge da ga ugasi i da obavijesti vatrogasnu jedinicu. Sa opasnošću se susreću redovno na terenu, a kako tvrdi, sve izvedbe koje nisu dobre mogu dovesti do takve situacije. 

- Ako je dimnjak izveden nekom cijevi, a nije izolovan od drvene konstrukcije, ako dimovodni kanal prolazi kroz horizontalne i vertikalne prepreke, ali i u slučaju ako je uzidana krovna konstrukcija u dimnjak, može doći do požara - naveo je Malinić i istakao da dimnjak mora biti samostojeći i izolovan, da se požar ne bi mogao dalje prenijeti. Brzina prelaza požara sa jednog objekta na drugi, kazao je, zavisi od blizine i visine objekata te skladištenja gorive materije. 

Malinić je izjavio da do porasta intervencija u odnosu na prethodnu zime nije došlo. 

- Decembar je, hladniji su dani, tokom dana temperatura je oko nule, tako da građani više lože vatru. Kads je povećano loženje, bude i više posla, tako da trenutna situacija što se tiče naših intervencija nije lošija u odnosu na prošlu godinu - poručio je on.

KAZNE

Iz Odjeljenja za komunalnu policiju ranije su rekli da su čišćenje i pregled dimnjaka obavezni najmanje jednom godišnje. Za nečišćenje dimnjaka fizičkim licima naplaćuju kaznu od 100 do 600 KM. 

Pravna lica kažnjavaju iznosima od 500 do 7.000 KM, odgovorno lice u pravnom licu od 200 do 1.800 KM, dok je kazna za samostalnog preduzetnika od 200 do 1.000 KM.

- Davalac komunalne usluge dužan je korisniku usluge izdati potvrdu u kojoj je navedeno da je izvršeno čišćenje i provjeru ispravnosti dimnjaka i uređaja za loženje - saopštili su ranije iz odjeljenja.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Vuxan 24.12.2025. 21:57
    Na Palama lože u zgradama koja imaju termo blokove. Sramota. Seljaci.
Povezane vijesti
Blanuša: Nisam razočaran rezultatima izbora Blanuša: Nisam razočaran rezultatima izbora
Prvi nezvanični rezultati ponovljenih izbora za predsjednika Srpske Prvi nezvanični rezultati ponovljenih izbora za predsjednika Srpske
Zatvorena biračka mjesta Zatvorena biračka mjesta
Najčitanije
  • Možda niste znali o Nevesinju
    12h 57m
    8
  • Nenad Avlijaš - čovjek koji je programirao Olimpijadu u Sarajevu
    12h 48m
    6
  • Crkva Svetog Arhanđela u Boraču svjedok mnogih istorijskih dešavanja (FOTO)
    12h 49m
    2
  • ZOI 84 Sarajevo – činjenice koje možda niste znali
    13h 6m
    37
  • Pomozimo Mijovićima iz Pala da saniraju štetu od požara (FOTO)
    13h 17m
    3