Nevesinjac Ćetko Prodanović u pohodu na najviši vrh Južne Amerike

14.02.2025. 14:47
0
IZVOR: radionevesinje.com

Član Planinarsko-ekološkog društva „Zimomor“ Ćetko Prodanović provodi još jednu zahtjevnu misiju. Nakon Himalaja i Kilimandžara odvažni Nevesinjac je sa ekipom od 12 planinara iz Beograda krenuo u pohod na vrh Akonkagva u Argentini, najvišu u Južnoj Americi (6.962 metra).

Ekspedicija je krenula avionom iz Beograda do Buenos Ajresa, a potom se uputila do provincije Mendoza odakle je počeo uspon na Ande. Najduži planinski lanac na svijetu karakterišu specifični prirodni uslovi, surova klima i razrijeđen vazduh.

Sa vrelih 35 stepeni iz podnožja Akonkagve Prodanović i družina su već stigli u zonu gdje je temperatura -25 stepeni Celzijusa.

Na samom vrhu temperatura pada i do -40 stepeni, a razrijeđen vazduh otežava disanje. Sve to čini da je ovaj uspon veoma zahtjevan sa puno rizika. Uspon traje 21 dan.

Nevesinjsko planinarsko društvo pozdravlja poduhvat svog člana koji na poseban način promoviše Nevesinje i „Zimomor“.

Komentari 0
Povezane vijesti
Planinari iz Gacka na krovu Evrope Planinari iz Gacka na krovu Evrope
Nevesinjsko selo Lukavac – mjesto živopisne prirode i slobodarske tradicije Nevesinjsko selo Lukavac – mjesto živopisne prirode i slobodarske tradicije
Patrijarh Porfirije: Srpski narod da čuva pravoslavnu veru i živi sa njom Patrijarh Porfirije: Srpski narod da čuva pravoslavnu veru i živi sa njom
Najčitanije
  • Darko Đogo izabran za dekana Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči
    14h 42m
    0
  • Sveeparhijski sabor u spomen na sveštenomučenike dabrobosanske sutra u Bilješevu kod Kaknja
    15h 57m
    0
  • „Ljeto u Istočnom Novom Sarajevu 2025“ počinje 1. avgusta
    13h 44m
    0
  • Koliko ove godine koštaju pelet i drva
    14h 31m
    1
  • Djevojčica iz "kuće strave" ponovo žrtva
    4h 35m
    0