Obilježavanje 29 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba

13.03.2025. 10:20
0
IZVOR: srna.rs

U Istočnom Sarajevu u nedjelju, 16. marta, biće obilježeno 29 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba, kojim je sahranjena ideja unitarne BiH, rekao je pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković.

Vidaković je na konferenciji za novinare u Banjaluci naveo da će obilježavanje početi u manastiru Svetog Georgija Pobjedonosca na Ravnoj Romaniji, gdje će u 10.30 časova biti služen parastos poginulim borcima.

Nakon toga, na vojničkom groblju "Novi Zejtinlik" na Sokocu, u 11.30 časova biće služen pomen i položeno cvijeće.

Duhovna akademija planirana je u Kulturno-sportskom centru Pale u 13.00 časova.

Vidaković je podsjetio da je egzodus sarajevskih Srba uslijedio nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma 1995. godine, kojim je Srpskom Sarajevu u cjelini oduzeto pet opština i dodjeljeno FBiH, dok je šest opština podijeljeno između Republike Srpske i FBiH.

- Tada je 120.000 sarajevskih Srba napustilo svoje kuće i stanove, a prostor koji su vijekovima naseljavali prešao je u ruke drugog naroda - istakao je Vidaković.

Odlukom svjetskih moćnika, naveo je on, Srbi su ostali bez Ilijaša, Vogošće, Grabavice, Ilidže, Rajlovca, Hadžića, i drugih naselja koja su za stolom u Dejtonu dodijeljena FBiH.

- Ne želeći da ostanu pod tuđinskom vlašću, Srbi sa područja Sarajeva i okoline, napustili su svoja naselja i otišli u Republiku Srpsku - rekao je Vidaković.

Srbi su ostavili sva nepokretna materijalna dobra koja su generacijama sticali, ali nisu ostavili svoje mrtve, koji su junački poginuli braneći svoja ognjišta, otkopavali su i prenosili njihove posmrtne ostatke, ne želeži da muslimanski vandali skrnave grovove njihovih najmilijih.

Vidaković je rekao da je na Sokocu izgrađeno srpsko vojničko spomen groblje "Novi Zeltinlik" gdje su ponovo sahranjeni posmrtni ostaci 961 borca, od ukupno 4.210 poginulih boraca Sarajevsko-romanijske regije.

Srbi su morali napustili odbranjene opštine i naselja tadašnjeg Srpskog Sarajeva - Grbavicu, Nedžariće, Ilidžu, Ilijaš, Hadžiće, Vogošću, Rajlovac, okolna sela i zaseoke iako su u Odbrambeno-otadžbinskom ratu srpski borci Sarajevsko-romanijske regije zaustavili 35 ofanziva muslimanskih vojnika.

Za odbranu ovih prostora, život je dalo više od 4.000 boraca, a oko 3.500 ih je ranjeno.

Obilježavanje 29 godina od ovog istorijskog događaja od republičkog značaja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Komentari 0
Povezane vijesti
U četiri srednje škole na području grada Istočno Sarajevo planiran upis 688 učenika U četiri srednje škole na području grada Istočno Sarajevo planiran upis 688 učenika
Da li ViK Istočno Sarajevo ima razumijevanje za potrebe korisnika kojima uredno dostavlja račune? Da li ViK Istočno Sarajevo ima razumijevanje za potrebe korisnika kojima uredno dostavlja ra...
Kako je pop Žućo govorio o egzodusu i izlasku sa Grbavice Kako je pop Žućo govorio o egzodusu i izlasku sa Grbavice
Najčitanije
  • Obavještenje o koncertu Milice Todorović u Istočnom Novom Sarajevu
    12h 47m
    0
  • Danas se slavi Sveti Vukašin, novomučenik jasenovački i klepački
    11h 41m
    1
  • Rogatičanin prijetio sugrađaninu
    6h 57m
    0
  • Firma „Braća Marjanović“ zapošljava radnike u proizvodnji i montaži samouslužnih autopraonica
    7h 26m
    0
  • Godišnjica proboja na Sutjesci u Drugom svjetskom ratu (VIDEO)
    12h 2m
    7