Obilježavanje 29 godina od progona i stradanja Srba u Mostaru

14.06.2021. 11:39
0
IZVOR: Srna

U Mostaru će sutra biti obilježeno 29 godina od egzodusa i stradanja Srba iz doline Neretve koji se dogodio 14, 15. i 16. juna 1992. godine, kada je protjerano više od 30.000 Srba i uništena sva srpska imovina i bogomolje, a nakon čega je nestalo 431 lice srpske nacionalnosti.

Obilježavanje, koje organizuje Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nevesinje, počeće u 10.00 časova na Buni kod Mostara, gdje će u rijeku Bunu biti bačeno cvijeće u znak sjećanja na 18 srpskih boraca i 11 civila koji su na tom mjestu nestali u junu 1992. godine.

U 11.00 časova biće služen pomen u Staroj crkvi u Bjelušinama u Mostaru.

Biće obilježen i Dan nestalih hercegovačke regije u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu, te će kod Spomenika slobode na gradskom trgu u Nevesinju u 12.45 časova biti položeno cvijeće.

Polaganje cvijeća uslijediće i kod Spomen-obilježja na Gvozdu u 13.00 časova, gdje je najavljeno i obraćanje zvaničnika.

U proteklom ratu na području Hercegovine nestala je 431 osoba srpske nacionalnosti i još uvijek je nepoznata sudbina 82 lica.

Petnaestog juna 1992. zapaljena je i Saborna crkva Svete trojice u Mostaru, tada najveća pravoslavna bogomolja na Balkanu, a nakon toga i svi pravoslavni hramovi u dolini Neretve.

U junu 1992. godine prilikom velike vojne akcije Hrvatske vojske, HVO-a i HOS-a, kojom je komandovao general Janko Bobetko, u napadima koji su počeli 7. juna i trajali do 26. juna došlo je do egzodusa i velikog stradanja Srba u dolini Neretve.

Za ubistva, progone i zarobljavanje Srba u dolini Neretve niko nije odgovarao.

Četiri pripadnika HOS-a osuđena su na 24 godine zatvora za zločine počinjene 1992. godine u logoru Dretelj kod Čapljine i Vojnoj ambulanti u Mostaru. Jedan od njih dobio je još sedam godina zatvora u odvojenom procesu, a ukupna kazna mu je sa 14 preinačena na 12 godina.

Prema posljednjem popisu stanovništva u Mostaru danas živi oko 4.300 Srba. Najveći broj srpske imovine je neobnovljen. Mnogi su prodali svoje stanove i kuće, ali neki još uvijek žele da obnove i sačuvaju svoja ognjišta.

Saborna crkva Svete Trojice u Mostaru izdigla se nad gradom na Neretvi. Završeni su građevinski radovi, ali ne i unutrašnjost i parter.

Komentari 0
Povezane vijesti
Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu
Više maskiranih muškaraca napalo učenike, dvoje povrijeđenih Više maskiranih muškaraca napalo učenike, dvoje povrijeđenih
Krst sa Kosova: Strašna istina o zvjerstvima nad Srbima koja nam je do sada izmicala Krst sa Kosova: Strašna istina o zvjerstvima nad Srbima koja nam je do sada izmicala
Najčitanije
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    22h 29m
    1
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    20h 30m
    0
  • Teška nezgoda u Sarajevu, ima povrijeđenih
    3h 44m
    0
  • Berjan: Vratićemo ponos srpskoj uniformi, ljekaru, učitelju
    23h 4m
    1
  • Aleksandar Vuković i Lana Bjelica najbolji sportisti opštine Istočna Ilidža za 2024. godinu
    19h 46m
    0