U Banjaluci će danas biti obilježena 31 godina od smrti 12 beba u banjalučkom Kliničkom centru koje su preminule zbog nedostatka kiseonika.
U 9.30 časova biće služen parastos i položeno cvijeće na spomenik 12 beba na Novom groblju, dok će u 11.00 časova biti položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje "Život" u centru Banjaluke.
Organizator obilježavanja je Republička organizacija porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila.
Kao datum obilježavanja ovog događaja uzima se 22. maj, jer je na taj dan 1992. godine, zbog nedostatka kiseonika potrebnog za adekvatan tretman, umrla prva od 12 beba, a ostale su preminule do 19. juna te godine.
Trinaesta beba Slađana Kobaš izgubila je bitku za život sa 14 godina, a 14. bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.
Kiseonik nije mogao biti dopremljen kopnenim putem zbog blokade srpske teritorije koju su vršile hrvatske i muslimanske vojne snage u rejonu Semberije, a ni vazdušnim zbog odluke Savjeta bezbjednosti o zabrani letenja iznad BiH.
Upućeni su mnogi apeli za pomoć putem radija, televizije i ostalih medija, ali, iako su predstavnici Unicefa i ostalih međunarodnih humanitarnih organizacijama bili dobro upoznati o ovom problemu, avion sa bocama kiseonika je nekoliko dana čekao dozvolu za polijetanje, koju na kraju nije dobio.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Bebe preminule na Odjeljenju za intenzivnu njegu u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika postale su simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.