Obilježavanje Dana stradanja srpskog stanovništva u Trnovu

30.07.2024. 08:50
0
IZVOR: srna.rs

Dan stradanja srpskog stanovništva u opštini Trnovo biće obilježen danas kada će biti služena liturgija u Hramu Svetog Georgija, a parastos i polaganje vijenaca planirani su kod centralnog spomenika u Trnovu i na Rogoju.

Tokom rata od 1992. do 1995. godine u Trnovu i okolnim selima stradala je 101 civilna žrtva, a za odbranu ognjišta od agresora život je položilo 130 trnovskih boraca.

Najmlađa civilna žrtva na području Trnova imala je 18 mjeseci, a najstarija 96 godina.

Liturgija će biti služena u 9.00 časova, u 10.00 časova planiran je parastos kod centralnog spomenika u Trnovu, a u 10.30 časova polaganje vijenaca, najavljeno je iz Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Trnovo, koja je organizator obilježavanja.

Obraćanje zvaničnika je u 11.00 časova, a u 11.30 časova predviđen je polazak na Rogoj gdje će kod centralnog spomenika biti služen parastos.

Po broju poginulih u odnosu na broj stanovnika, Trnovo je druga opština u Republici Srpskoj koja je najviše stradala u proteklom ratu.

Jedinice Vojske Republike Srpske su 12. jula 1993. godine oslobodile Trnovo, gdje su zatekle samo zgarišta i ruševine, jer je 98 srpskih sela uništeno, kao i svi privredni objekti.

Za ratne zločine nad srpskim civilima i borcima na području Trnova još niko nije osuđen, a pred Sudom BiH vođeni su procesi protiv Edhema Godinjaka, Medarisa Šarića i Mirka Bunoze.

Komentari 0
Povezane vijesti
Plata pokriva tek 56% života: Koliko zaista košta mjesec u Republici Srpskoj? Plata pokriva tek 56% života: Koliko zaista košta mjesec u Republici Srpskoj?
Osnovano Udruženje laboratorijskih i sanitarnih inženjera Republike Srpske Osnovano Udruženje laboratorijskih i sanitarnih inženjera Republike Srpske
Istočno Sarajevo bogatije za dječaka Istočno Sarajevo bogatije za dječaka
Najčitanije
  • Crkva Svetog oca Nikolaja u Kruševcima kod Sokoca (FOTO)
    16h 36m
    11
  • Istorijska zanimljivost: Sveti Sava se upokojio na današnji dan
    2h 14m
    0
  • Aktivirana eksplozivna naprava na Dobrinji
    23h 39m
    0
  • Duh Mediterana predstavljen u Istočnom Sarajevu (FOTO)
    20h 53m
    2
  • Učenici OŠ "Sveti Sava" najuspješniji na takmičenju iz matematike
    16h 11m
    0