Obilježavanje odbrane Sarajevsko-romanijske regije počelo je liturgijom i parastosom u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Palama, te pomenom i polaganjem vijenca i cvijeća kod Centralnog spomenika poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata.
Počast poginulim borcima odali su i položili cvijeće kod spomenika i delegacija Narodne skupštine Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić, rukovodstva lokalnih zajednica, predstavnici organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, te Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka.
Sarajevsko-romanijski korpus tokom rata imao je od 15.000 do 18.000 boraca, a za odbranu ove regije u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu život je dalo 4.156 boraca Vojske Republike Srpske.
Srpske jedinice sačuvale su teritoriju u Sarajevsko-romanijskoj regiji, a potpisivanjem Dejtonskog sporazuma, Srbi su morali da napuste opštine Ilijaš, Vogošća, Grbavica, Ilidža, Rajlovac i Hadžići.
Kao simbol otpora, na ovom prostoru izgrađen je manastir Sveti Georgije na Ravnoj Romaniji, gdje se u Spomen-crkvi nalazi više od 4.000 uklesanih imena boraca poginulih u obrani ove regije.
Obilježavanje ovog istorijskog datuma organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.