Обиљежавање одбране Сарајевско-романијске регије почело је литургијом и парастосом у Цркви Успења Пресвете Богородице у Палама, те поменом и полагањем вијенца и цвијећа код Централног споменика погинулим борцима одбрамбено-отаџбинског рата.
Почаст погинулим борцима одали су и положили цвијеће код споменика и делегација Народне скупштине Српске, српски представници у заједничким институцијама, предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић, руководства локалних заједница, представници организација проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата, те Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука.
Сарајевско-романијски корпус током рата имао је од 15.000 до 18.000 бораца, а за одбрану ове регије у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату живот је дало 4.156 бораца Војске Републике Српске.
Српске јединице сачувале су територију у Сарајевско-романијској регији, а потписивањем Дејтонског споразума, Срби су морали да напусте општине Илијаш, Вогошћа, Грбавица, Илиџа, Рајловац и Хаџићи.
Као симбол отпора, на овом простору изграђен је манастир Свети Георгије на Равној Романији, гдје се у Спомен-цркви налази више од 4.000 уклесаних имена бораца погинулих у обрани ове регије.
Обиљежавање овог историјског датума организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.