Duhovnim programom i obraćanjem zvaničnika u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo, danas je završeno obilježavanje Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja, u kojem je ubijeno 46 vojnika, i više od 50 civila, ranjeno 98 vojnika, dok je više od 120 civila zadobilo teže ili lakše povrede.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović istakao je da je nezapamćeno da tako jedan ogromni vojni potencijal napadne tako jedan mali narod i vojsku, i dodao da su svi u obavezi da pominju ovaj dan i da se sjećaju nevino stradalih žrtava.
- Nijedan vojno-politički savez koji bude formiran, a u kome ne bude Srbija, neće biti ni Republika Srpska, ni Srbi u njoj – naglasio je Milunović.
Na srpske položaje bačeno je više od 10 tona eksploziva, 1000 projektila i 13 raketa, a korištena je i municija sa osiromašenim uranijom, što je rezultiralo brojnim malignim oboljenjima stanovništa, dodao je Milunović.
Vojska Republike Srpske je, iako zastarjelim tehnikama, uspjela oboriti osam aviona, veliki broj oštetila, i srušila tri hrvatska aviona.
Poslanik SNSD-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Staša Košarac, na čiji je prijedlog Odboru Vlade Srpske za njegovanje i tradiciju oslobodilački ratova i uveden 9. septembar kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja, istakao je da je srpski narod prva žrtva NATO agresije, i da je ta alijansa 1994-1995 godine, bez odluke Ujedinjenih nacija, bombardovala Republiku Srpsku i Srbiju, te da se upravo iz tih razloga ne smije zaboraviti.
- Mi ćemo i dalje nastaviti obilježavanje ovakvih događaja, a u skorije vrijeme ćemo jasno i precizno ustanoviti lokaciju gdje će se postaviti spomenik žrtvama NATO agresije na Republiku Srpsku ovdje u Istočnom Sarajevu, i vjerujem da ćemo, u saradnji sa nadležnim institucijama, izgraditi spomenik i imati priliku svaki put da se poklonimo žrtvama. – istakao je Košarac.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Vuković izrazio je zahvalnost Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, inicijatorima za obilježavanje ovog datuma, jer se obilježavanje Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja održalo u Istočnom Sarajevu.
- Svi znamo da je ipak ovaj prostor, tadašnjeg Srpskog Sarajeva, a danas Istočnog Sarajeva bio najveća žrtva NATO bombardovanja. Nažalost, moramo podsjetiti da su brojne teritorije, koje su tada bombardovane bile dijelovi tadašnjeg Srpskog Sarajeva, a danas se nalaze u Federaciji. S tim u vezi, moram izraziti žaljenje što mi danas ovaj događaj ne možemo obilježiti ondje gdje bismo najviše trebali, na prostoru Hadžića i Ilidže - naglasio je Vuković.
Razlog bombardovanja je lažna teza da su sa srpskih položaja bačene granate i bombe na pijacu Markale, što do danas nije dokazano.
U napadima NATO-a na Republiku Srpsku učestvovale su SAD, Velika Britanija, Njemačka, Turska, Francuska, Holandija, Italija i Španija.
Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja počelo je Parastosom u Hramu sveštenomučenika Petra Dabrobosanskog u Vojkovićima u Istočnoj Ilidži, zatim polaganjem cvijeća na mjesnom groblju Grlica, gdje su sahranjene prve žrtve NATO bombardovanja, i završeno je Duhovnim programom i obraćanjem zvaničnika u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo.
Organizator je Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.