Srpska pravoslavna crkvena opština Visoko proslavila je danas 166 godina Hrama Svetog velikomučenika Prokopija u ovom mjestu i hramovnu slavu.
Paroh blažujski, administrator za Visoko Miljan Rađenović rekao je da Hram Svetog velikomučenika Prokopija ima istorijsku vrijednost i jedan je od najstarijih u srednjoj Bosni.
- Hram je u velikoj obnovi, uz blagoslov Njegovog visokopreostveštenstva mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma koji se za to založio zato što se u ovom gradu vrednuje ova crkva i mnogo je značajna. Ova crkva se obnavlja jer je zub vremena učinio svoje, kao i sva dešavanja kroz koja je prošla", naveo je Rađenović.
On je dodao da je hram veoma oštećen i da se renoviranjem pokušava vratiti u prvobitno stanje kako bi za godinu mogao biti osveštan.
Rađenović je rekao da na ovom području skromno živi mali broj Srba, ali da su odani Crkvi, vjeri i da ih ovaj dan saborovanja i liturgija okupljaju.
- To im je duhovna hrana, gdje zajedno sa sveštenicima koji ovdje dolaze i služe osjećaju sigurnost i toplinu. Mi se trudimo da učinimo što više i da kao Crkva budemo njima na korist i da ih poučimo - istakao je Rađenović.
Paroh je naveo da, prema njihovoj evidenciji, u Visokom trenutno ima oko 30 pravoslavnih domova.
Obilježavanju u Visokom danas su prisustvovali brojni vjernici, uglavnom raseljeni Visočani, gradonačelni Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, te načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo Jovan Katić.
Kumovi slave ove godine su sestre Tanja i Vesna Ćurić i majka im Božana.
Hram Svetog velikomučenika Prokopija u Visokom izgrađen je 1857. godine. Dio hrama obnovljen je 1998. godine, odnosno urađena je fasada, uz finansijsku pomoć Grčke pravoslavne crkve.
Ferman o gradnji crkve, pisana dokumentacija i sva crkvena arhiva izgorjeli su u požaru 1941. godine. Zbirka se sastoji od stotinjak ikona, a veći broj odnosi se na ikone rađene u tehnici kaširanja papira na drvo. Najstarija ikona urađena je u vizantijskom ikonografskom maniru i potiče iz 15. vijeka.
Crkva je 8. marta 2004. godine, odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, proglašena nacionalnim spomenikom BiH. Nacionalni spomenik čine crkva, crkveno dvorište, ogradni zid, ulazna kapija, parohijski dom i pokretno nasljeđe, koje čini 18 ikona.