Služenjem parastosa, polaganjem vijenaca i otvaranjem izložbe ratnih fotografija danas je u Bijeljini obilježeno 30 godina od formiranja "Garde Panteri" - jedne od najelitnijih jedinica Vojske Republike Srpske, koja je prošla gotovo sva ratišta.
Posljednji ratni komandant Garde "Panteri" Ljubiša Lazić podsjetio je da je ova jedinica imala sjajnu istoriju u proteklom odbrambeno-otadžinskom ratu, a po formaciji bila je laka pješadijska brigada, koja je brojala oko 1.150 ljudi.
- Međutim, uslovi su zahtijevali da smo morali da je modifikujemo između motorizovane i mehanizovane jedinice, zato smo i imali velike manevarske mogućnosti. U roku od 24 časa mogli smo da se prebacimo sa jednog fronta na drugi - rekao je Lazić novinarima.
Lazić je naveo da je u toku borbenih dejstava poginuo 101 pripadnik Garde, a ranjeno je 675.
- Brigada je u toku rata dva puta odlikovana - Ordenom Nemanjića 1993. godine za borbe kod Smoluće i Karađorđevom zvijezdom drugog reda 1995. godine za proširenje Koridora - naveo je Lazić.
Predsjednik Udruženja veterana "Garda Panteri" Petar Cvijetinović istakao je da Udruženje baštini tradiciju još od 1998. godine i svake godine obilježavaju sjećanje na osnivanje ove jedinice.
- Za nas je ovo veliki jubilej i drago nam je što je danas ovoliko ljudi na Gradskom trgu - istakao je Cvijetinović.
General u penziji Budimir Gavrić naglasio je da je "Garda Panteri" bila elitna jedinica istočnog bosanskog korpusa, koja je isto tako spadala i u najelitnije u Vojsci Republike Srpske.
- `Garda Panteri` je bila angažovana u zoni korpusa, nije imala svoju zonu odbrane, ali je bila anagažovana u svim situacijama gdje je `zaškripalo`. Tamo gdje je bilo najteže - bili su angažovani borci iz `Garde Panteri` - rekao je Gavrić.
Major Vlado Todorović prisjetio se ratnih dejstava na Smolući, gdje je, kako je istakao, svakog dana imao mrtvih i ranjenih, dok nisu došli hrabri pripadnici Garde i spasili zarobljeni srpski narod u rovovima.
- Tri dana su jurišali na rovove da nas oslobode - rekao je Todorović.
Predsjednik Skupštine grada Bijeljina Aleksandar Đurđević istakao je da "Garda Panteri" na svom ratnom putu nema apsolutnu nijednu jedinu mrlju, te da su učestvovali u svim najhumanijim misijama Vojske Republike Srpske - od proboja Koridora do proboja i oslobađanja civilnog stanovništva oko Smoluće.
- Skupštinskom odlukom je Udruženje veterana `Garda Panteri` proglašeno za udruženje od opšteg interesa za grad Bijeljinu - podsjetio je Đurđević i izrazio nadu da će i u narednom periodu biti njegovana tradicija Garde.
Savjetnik gradonačelnika Bijeljine Radoslav Ostojić rekao je da je današnji dan veliki jubilej i za Gardu i za sve stanovnike Republike Srpske i Bijeljine, budući da je ova jedinica učestvovala na najvažnijim bojištima širom Republike i uspjela da odbrani srpska ognjišta.
Vijence i cvijeće su položili predstavnici porodica poginulih boraca, Skupštine grada, Gradske uprave, Udruženja veterana "Garda Panteri", Boračke organizacije Bijeljina, Policijske uprave i Oružanih snaga.
Vijence su položili i pripadnici boračkih organizacije Lopare i Bratunac, Veterana Republike Srpske, Udruženja veterana "Crvene beretke", veterani posebnih jedinica MUP-a Republike Srbije, predstavnici veterana 549. brigade "Dušan Silni", udruženja "Beli vukovi", "Vukovi sa Vučijaka", "Vukovi sa Drine", "Orlovi Grmeča", "Mandini lavovi".
Cvijeće su položili i narodni poslanici iz Bijeljine, kao i odbornici u gradskom parlamentu.
Prethodno je u Crkvi Svetog Đorđa služen parastos poginulim i umrlim borcima, a nakon polaganja vijenaca, u Galeriji Centra za kulturu otvorena je izložba ratnih fotografija "Garde Panteri".