Od početka godine 113 napada na Srbe na Kosovu i Metohiji

02.12.2024. 12:26
0
IZVOR: srna.rs

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Srbije Arno Gujon istakao je da je alarmantan podatak da je od prošle godine do danas zabilježen 31 napad ekstremnih Albanaca na kulturna dobra srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, a da je od početka ove godine bilo čak 113 napada na Srbe.

Gujon je naglasio da su kulturna dobra na Kosovu i Metohiji u opasnosti i da je nedavno u Parizu otvorena izložba u Unesku posvećena srpskim kulturnim dobrima koja su upisana na Listu svjetske baštine u opasnosti.

- Kosovo je u srži identiteta srpskog naroda, ali je, nažalost, ta kulturna baština u opasnosti. Pre tačno 20 godina Unesko je svrstao Visoke Dečane, Gračanicu, Bogorodicu Ljevišku i Pećku patrijaršiju na Listu svetske baštine u opasnosti - naveo je Gujon.

On ističe da je time pokazano da je ta baština izuzetno vrijedna, ali da je osjetljiva i u opasnosti od pogroma ekstremnih Albanaca, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Gujon je naglasio da su te zgrade, spomenici, kao i ljudi u opasnosti i da je o tome nedavno govorio u Unesku.

- Čuvanjem svetinja i spomenika, čuvamo i ljude koji tamo žive i koji su zapravo osnovali tu jedinstvenu kulturu, koja je i dan-danas živa na Kosovu i Metohiji - rekao je Gujon.

Komentari 0
Povezane vijesti
Opljačkana kuća srpskih penzionera u Kosovu Polju Opljačkana kuća srpskih penzionera u Kosovu Polju
Srbi na KiM zabrinuti: Novi zakon ugrožava i pravo na liječenje Srbi na KiM zabrinuti: Novi zakon ugrožava i pravo na liječenje
Grupa maskiranih Albanaca pucala na patrolu srpske policije Grupa maskiranih Albanaca pucala na patrolu srpske policije
Najčitanije
  • Lice teško povrijeđeno u saobraćajnoj nezgodi na području Pala
    13h 8m
    0
  • Firma „Konstrukcije Monting“ zapošljava radnike u stalni radni odnos
    9h 32m
  • Aleksa Šantić: „Što te nema“
    14h 28m
    0
  • "Jagnjijada" 7. juna na Vučijoj Luci
    13h 52m
    4
  • Povećan materinski dodatak u Srpskoj
    5h 26m
    0