Na mjesnom groblju u Grlici, u Istočnoj Ilidži, polaganjem cvijeća, paljenjem svijeća i služenjem parastosa odata je počast Radmili i Radenku Galinac, prvim žrtvama NATO bombardovanja Republike Srpske.
Majka prvih žrtava NATO bombardovanja Mirjana Galinac izgubila je troje djece u razmaku od 15 dana, dva sina i kćerku. Sin Radovan poginuo je na ratištu, a Radenko i Radmila poginuli su od NATO bombe, koja je pala na njihovo vozilo.
Ona je rekla da tuga i bol ne prestaju i da vrijeme ne pomaže u liječenju rana.
- Ne daj Bože nikome da dočeka to što sam ja doživjela, to ne bih poželjela ni najvećem dušmanu - kratka je rekla Galinac.
Izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić istakao je da Republika Srpska nikad ne bi mogla pristati da bude dio NATO-a.
- Kako bismo mogli pristati kad su nas prije samo 25 godina bombardovali tonama osiromašenog uranijuma, i danas ovdje obilježavamo stradanje srpskog naroda od NATO agresije – rekao je on.
Tomić smatra da NATO agresori nisu bili upoznati sa mentalitetom srpskog naroda, te da su očekivali da će oni pobjeći, a ne ostati prilikom bombardovanja.
- Razočaravajuće je što oni ne izučavaju istoriju srpskog naroda i ne znaju šta je pravda, nego imaju svoje ciljeve koji su nas ovaj put debelo koštali – zaključio je Tomić.
Savjetnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Milan Torbica izjavio je da je obilježavanje današnjeg dana važno kako ne bismo zaboravili na zločine koje je NATO na čelu sa Amerikom i ostalim zemljama učinio prema srpskome narodu.
- Povod za napad, a ne uzrok, bile su Markale 2. Markale su se desile 28. avgusta, a već 30. NATO je otpočeo akciju – rekao je Torbica.
Prema njegovim riječim, vazduhoplovnu operaciju nemoguće je pripremiti za tako kratko vrijeme.
- Bez 15 dana ne može se organizovati napad. Dakle, čitavo vrijeme su se pripremali, a mi smo to znali. Nanijeli smo im nemjerljive gubitke, iako se o tome još uvijek ne govori. Šta god kažemo da smo učinili, to se nama pripisuje kao zločinački poduhvat – istakao je Torbica.
Torbica je dodao da je cilj NATO-a bio da oslabi Vojsku Republike Srpske, da naruši sistem komandovanja i tako onemogući premještanje jedinica.
- To im je bio osnovni cilj. Međutim, i pored toga što su nanijeli veliko zlo, pretrpjeli su poraz. Slava onima koji su nastradali nevini od njihove zločinačke akcije – zaključio je Torbica.
Predsjednik Boračke organizacije „Ilidžanski borac“ Goran Šehovac naglasio je da borci Vojske Republike Srpske, posebno oni sa područja Sarajevsko-romanijske regije, NATO agresiju nikad neće oprostiti, ni zaboraviti.
Prema njegovim riječima, pod opravdanjem legalnih vojnih ciljeva i zaštite muslimanskih snaga, srpski narod je gađan i napadan.
- Gađali su bolnicu „Žica“ više puta, kada je poginuo bračni par Knežević. Osim toga, gađali su i obdanište u Lužanima. Ako je obdanište legalan cilj, ja onda ne znam šta je vojni cilj – rekao je Šehovac, prisjećajući se i napada na pravoslavnu crkvu u Blažuju.
On se osvrnuo i na štetne posljedice osiromašenog uranijuma kojim je srpski narod bombardovan tokom NATO agresije.
- Djeca mojih saboraca i dan danas umiru od raznih bolesti u čitavoj Republici Srpskoj. Na stotine boraca i građana Srpske umrlo je poslije Dejtonskog sporazuma od bolesti koje je prouzrokovalo bombardovanje za vrijeme NATO agresije – naglasio je on.
Šehovac smatra da Republika Srpska treba da preduzme konkretne mjere protiv NATO saveza.
- Mislim da Republika Srpska ima dosta materijala da ih tuži, upravo onako kako su ih vojnici iz Italije tužili i dobili na sudu. Bio bi red da bar plate odštetu ljudima koji su izgubili svoje najmilije – zaključio je on.
Prema odluci Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, koja je donesena u 18. marta 2020. godine, kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Srpskoj određen je 9. septembar.
Foto: Peđa Krstović