На мјесном гробљу у Грлици, у Источној Илиџи, полагањем цвијећа, паљењем свијећа и служењем парастоса одата је почаст Радмили и Раденку Галинац, првим жртвама НАТО бомбардовања Републике Српске.
Мајка првих жртава НАТО бомбардовања Мирјана Галинац изгубила је троје дјеце у размаку од 15 дана, два сина и кћерку. Син Радован погинуо је на ратишту, а Раденко и Радмила погинули су од НАТО бомбе, која је пала на њихово возило.
Она је рекла да туга и бол не престају и да вријеме не помаже у лијечењу рана.
- Не дај Боже никоме да дочека то што сам ја доживјела, то не бих пожељела ни највећем душману - кратка је рекла Галинац.
Изасланик српског члана Предсједништва БиХ Бошко Томић истакао је да Република Српска никад не би могла пристати да буде дио НАТO-a.
- Како бисмо могли пристати кад су нас прије само 25 година бомбардовали тонама осиромашеног уранијума, и данас овдје обиљежавамо страдање српског народа од НАТО агресије – рекао је он.
Томић сматра да НАТО агресори нису били упознати са менталитетом српског народа, те да су очекивали да ће они побјећи, а не остати приликом бомбардовања.
- Разочаравајуће је што они не изучавају историју српског народа и не знају шта је правда, него имају своје циљеве који су нас овај пут дебело коштали – закључио је Томић.
Савјетник министра за борачко-инвалидску заштиту Републике Српске Милан Торбица изјавио је да је обиљежавање данашњег дана важно како не бисмо заборавили на злочине које је НАТО на челу са Америком и осталим земљама учинио према српскоме народу.
- Повод за напад, а не узрок, биле су Маркале 2. Маркале су се десиле 28. августа, а већ 30. НАТО је отпочео акцију – рекао је Торбица.
Према његовим ријечим, ваздухопловну операцију немогуће је припремити за тако кратко вријеме.
- Без 15 дана не може се организовати напад. Дакле, читаво вријеме су се припремали, а ми смо то знали. Нанијели смо им немјерљиве губитке, иако се о томе још увијек не говори. Шта год кажемо да смо учинили, то се нама приписује као злочиначки подухват – истакао је Торбица.
Торбица је додао да је циљ НАТО-а био да ослаби Војску Републике Српске, да наруши систем командовања и тако онемогући премјештање јединица.
- То им је био основни циљ. Међутим, и поред тога што су нанијели велико зло, претрпјели су пораз. Слава онима који су настрадали невини од њихове злочиначке акције – закључио је Торбица.
Предсједник Борачке организације „Илиџански борац“ Горан Шеховац нагласио је да борци Војске Републике Српске, посебно они са подручја Сарајевско-романијске регије, НАТО агресију никад неће опростити, ни заборавити.
Према његовим ријечима, под оправдањем легалних војних циљева и заштите муслиманских снага, српски народ је гађан и нападан.
- Гађали су болницу „Жица“ више пута, када је погинуо брачни пар Кнежевић. Осим тога, гађали су и обданиште у Лужанима. Ако је обданиште легалан циљ, ја онда не знам шта је војни циљ – рекао је Шеховац, присјећајући се и напада на православну цркву у Блажују.
Он се осврнуо и на штетне посљедице осиромашеног уранијума којим је српски народ бомбардован током НАТО агресије.
- Дјеца мојих сабораца и дан данас умиру од разних болести у читавој Републици Српској. На стотине бораца и грађана Српске умрло је послије Дејтонског споразума од болести које је проузроковало бомбардовање за вријеме НАТО агресије – нагласио је он.
Шеховац сматра да Република Српска треба да предузме конкретне мјере против НАТО савеза.
- Мислим да Република Српска има доста материјала да их тужи, управо онако како су их војници из Италије тужили и добили на суду. Био би ред да бар плате одштету људима који су изгубили своје најмилије – закључио је он.
Према одлуци Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, која је донесена у 18. марта 2020. године, као Дан сјећања на жртве НАТО бомбардовања у Српској одређен је 9. септембар.
Фото: Пеђа Крстовић