Odbijen zahtjev da general Mladić bude pušten na liječenje u Srbiju

14.05.2026. 17:56
0
IZVOR: katera.news/srna.rs

Haški Mehanizam odbio je zahtjev odbrane da general Ratko Mladić bude pušten na liječenje u Srbiju zbog teškog zdravstvenog stanja.

Kako je rekao Srni generalov sin Darko Mladić, haški tribunal je, po ko zna koji put, pokazao da se bavi politikom, a ne pravdom i pravom.

- Nažalost, odbijeni smo - rekao je Darko Mladić.

Prema njegovim riječima, obrazloženje Mehanizma je da ima najbolje moguće doktore koji mu pružaju najbolju moguću njegu, a to su doktori koji su ga liječili od urinarnih infekcija nakon što je dobio moždani udar.

- To su doktori koji nisu uspjeli da detektuju moždani udar prije nego što je dobio i drugi moždani udar. Taj nivo cinizma je postao neverovatan u Haškom tribunaliu - rekao je Mladić.

Santana: Zahtjev odbijen jer je "stanje Ratka Mladića loše zbog hroničnih bolesti"

Predsjednik Međunarodnog mehanizma za krivične sudove /MMKS/ Grasijela Gati Santana odbjasnila je odluku da odbije zahtjev za oslobađanje generala Ratka Mladića radi liječenja u Srbiji navodima da je "stanje Ratka Mladića loše zbog hroničnih bolesti", iako je priznala da je on "u posljednjim fazama svog života".

U odluci koju je potpisala Santana navodi se da je stanje generala Mladića "uglavnom zasnovano na hroničnim i višestrukim bolestima", a da su ranije odluke o oslobađanju iz humanitarnih razloga donošene "zbog naglog akutnog pogoršanja zdravstvenog stanja kod drugih osuđenika", piše Srna.

Kako navodi Srna, Santana tvrdi da je stanje generala Mladića "drugačije u odnosu na neizlječive bolesti sa brzim napredovanjem", te da se po tome razlikuje od slučaja general-pukovnika Nebojše Pavkovića, komandanta specijalnih snaga Službe državne bezbednosti SR Jugoslavije Franka Simatovića ili bivšeg šefa Kriznog štaba Srpske Autonomne Oblasti Krajina Radoslava Brđanina.

 

U odluci se ponovo tvrdi da je general Mladić pod nadzorom "najboljih stručnjaka" i da "dobija svu neophodnu njegu".

General Ratko Mladić imao je 10. aprila moždani udar i teško zdravstveno stanje mu se dodatno pogoršalo, jer ima ozbiljne neurološke, kardiovaskularne i nefrološke probleme, podsjeća Srna.

On je 2. maja bio prebačen iz pritvorske u civilnu bolnicu u Hagu zbog sumnje na moždani udar.

Budući da ljekari tada nisu potvrdili da je general pretrpio moždani udar, on je vraćen u pritvorsku bolnucu.

General Mladić se od 2024. godine nalazi u pritvorskoj bolnici u Hagu, gdje je pod palijativnom njegom.

Mehanizam je više puta odbio zahtjev da bude pušten na privremenu slobodu na liječenje u Srbiju. Osim toga, Mehanizam ne želi da konkretno odgovara na pitanja medija u vezi sa generalom Mladićem, uključujući brojne upite koje je poslala Srna.

Komentari 0
Povezane vijesti
Stigli izvještaji vještaka o zdravstvenom stanju generala Mladića Stigli izvještaji vještaka o zdravstvenom stanju generala Mladića
Hag odbio sastanak sa delegacijom Srpske o zdravstvenom stanju generala Mladića Hag odbio sastanak sa delegacijom Srpske o zdravstvenom stanju generala Mladića
Stigao izvještaj jednog ljekara vještaka o stanju generala Mladića Stigao izvještaj jednog ljekara vještaka o stanju generala Mladića
Najčitanije
  • Sjećanje na napad 14. maja 1992. i junačke sinove Srpske Ilidže
    9h 15m
    18
  • Firma „Konstrukcije Monting“ zapošljava radnike u stalni radni odnos
    5h 15m
  • Za povratak tijela preminulog sveštenika Bogdana Stjepanovića u Bijeljinu potrebno 200.000 evra
    10h 40m
    1
  • Potresno pismo porodica nastradalog bračnog para Hršum
    4h 38m
    0
  • ViK Istočno Sarajevo: Vanredno obavještenje
    23h 59m
    2