Održana smotra folklora u Istočnoj Ilidži (FOTO)

24.08.2024. 20:54
0
IZVOR: katera.news

Srpsko kulturno-umjetničko društvo „Boško Vujadin“, povodom proslave trideset godina svog postojanja, organizovalo je smotru srpskog folklora, a Šetališe dr Miodrag Lazić u Istočnoj Ilidži bilo je mjesto okupljanja četiri folklornih udruženja iz Srbije Istočnog Sarajeva.

Pred brojnom publikom nastupili su domaćini SKUD „Boško Vujadin“,  KUD „Bratstvo“ iz Istočne Ilidže, te KUD „Oplenac“ iz Topole i KUD „Golija“ iz Novog Pazara.

Načelnik opštine Istočna Ilidži Marinko Božović naveo je da je zahvaljujući entuzijastima, u vihoru rata, osnovano kulturno-umjetničko društvo koje je odolijevalo godinama i danas, 30 godina kasnije, ostalo mjesto okupljanja i čuvanja običaja i tradicije.

- Naš cilj je da zajedno sa svim ovim ljudima obiđemo i Evropu i svijet i da uspostavljamo bratske i prijateljske veze, prije svega sa KUD-ovima iz Srbije i Crne Gore, ali i drugih ali i drugih dijelova Evrope i da našu istoriju i tradiciju prenosimo budućim generacijama – rekao je Božović.

On je naveo da je ovo društvo jedno od najstarijih u Republici Srpskoj.

- Žrtva ljudi koji su ovo društvo formirali 1994. godine nije bila uzaludna – istakao je Božović.

Goran Kovačević, umjetnički rukovodilac SKUD-a "Boško Vujadin", rekao je da je na smotri trebalo da nastupa i KUD Novo brdo iz Šilova sa Kosova i Metohije, ali da im iz bezbjednosnih i administrativnih razloga nije bio omogućen dolazak.

Kovačević je naveo da SKUD „Boško Vujadin“ njeguje tradiciju srpskog naroda kako Bosne i Hercegovine tako i svih republika bivše Jugoslavije.

Ove godine za Dan Republike odlikovani smo Ordenom Njegoša trećeg reda i jedina smo organizacija u ovom dijelu Srpske koja zasad nosi taj orden – istakao je Kovačević.

Prema njegovim riječima, trenutno broje oko 130 članova raspoređenih u tri uzrasne grupe.

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža

Predsjednik i umjetnički rukovodilac KUD "Bratstvo" iz Istočne Ilidže Biljana Ristić navela je da će se ansambl A predstaviti vlaškim igrama, ansambl B igrama iz Vranja i najmanja grupa spletom igara iz Srbije.

Marko Radisavljević iz Kulturno-umjetničkog društva "Golija" iz Novog Pazara rekao je da se ovo društvo večeras predstaviti publici sa dvije koreografije, igrama iz podgolijskog kraja i od Takova do Rudnika.

- Prvi put smo u Istočnom Sarajevu. Lijepo je družimo drago nam je da smo ovdje i želimo ponovo da se vratimo -  istakao je Radisavljević.

Nevena Đurić iz Kulturno-umjetničkog društva „Oplenac“ iz Topole rekla je da će se predstaviti igrama iz okoline Beograda i Bosilegradskog krajišta.

Sutra će, u Sportskom centru u Kasindolu biti održan koncert Olje Karleuše i Darka Filipovića, a ulaz je besplatan za sve posjetioce.

Komentari 0
Povezane vijesti
Dogovoren početak konkretnih aktivnosti na unapređenju saobraćajne infrastrukture u opštinama Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža Dogovoren početak konkretnih aktivnosti na unapređenju saobraćajne infrastrukture u opština...
U Osnovnoj školi „Jovan Dučić“ održano edukativno predavanje povodom Međunarodnog dana sigurnijeg interneta U Osnovnoj školi „Jovan Dučić“ održano edukativno predavanje povodom Međunarodnog dana sigu...
Istočna Ilidža: Javni poziv za statiranje u filmu „Linija“ Istočna Ilidža: Javni poziv za statiranje u filmu „Linija“
Najčitanije
  • Egzodus Srba iz Sarajeva 1996. godine (VIDEO)
    22h 57m
    4
  • Posni makaroni sa šampinjonima
    1h 22m
    1
  • Put u snijegu
    17h 50m
    0
  • Dodjela bespovratnih sredstava za sufinansiranje projekata iz oblasti energetske efikasnosti u stambenim objektima
    20h 26m
    0
  • Doktori u Srpskoj i nakon povećanja plata daleko iza kolega u FBiH
    19h 54m
    2