Osam decenija od slavne epopeje - Div junaci sa Sutjeske ne smiju biti zaboravljeni

13.06.2023. 14:15
1
IZVOR: radiofoca.com

Polaganjem cvijeća na spomen-kosturnicu i kulturno-umjetničkim programom u Spomen-kući u Dolini heroja na Tjentištu, danas je obilježen veliki jubilej - 80 godina od proboja obruča u slavnoj partizanskoj epopeji - Bici na Sutjesci.

Među poštovaocima partizanske borbe za slobodu, na Tjentište je došao da se poginulim saborcima pokloni i devedesettrogodišnji Albin Pibernik iz Jasenice u Sloveniji, koji je kao dječak preživio Igmanski marš 1942. godine.

- Ovdje sam da odam počast našim poginulim drugovima. Ovdje je Hitler dao nalog generalu Leru da se pobije sve što je u ovom rejonu, da se kuće popale, da nema zarobljenika - priča Pibernik.

U rat je otišao sa 11 godina i bio je najmlađi u Prvoj proleterskoj brigadi.

Slika

Foto: radiofoca.com

- Sa ocem Albinom i majkom Julijanom prešao sam preko Igmana i majka mi je umrla u Foči gdje je i sahranjena. Preživio sam Igmanski marš, ali to nije isto kao Sutjeska - dodao je Pibernik.

Ljubenko Borović iz Kotora redovno dolazi na Tjentište da se pokloni sjenima poginulih div junaka sa Sutjeske, a ranije je, priča, kao prosvjetni radnik dovodio i učenike.

- Potičem iz porodice čija su oba člana- i otac i majka, učestvovala u ratu i sa posebnim pijetetom odživljavam sve ovo. Žao mi je što ovo mjesto izgleda pomalo zapušteno, što se ne održava kao nekada i apelovao bih na Vladu Republike Srpske da se malo angažuje da se ovo uredi, a mislim da bi i bivše republike učestvovale da se ovo popravi - kaže Borović.

On je dodao da mu posebno smetaju podjele organizacija koje njeguje tekovine partizanske borbe, pa se organizuju dva odvojena obilježavanja Bitke na Sutjesci.

Osamdesetosmogodišnji Spasoje Lubarda sa Cetinja ni ove godine nije propustio da dođe u Dolinu heroja.

- Dolazim svake godine, ovdje mi je brat poginuo. Tu su pobijeni ranjenici, a stradalo je i 130 djece sa Banije - navodi Lubarda.

Član Predsjedništva SUBNOR-a Srbije Zoran Jakovljević kaže da ova organizacija baštini događaje iz Drugog svjetskog rata, a od prije dvije godine i događaje iz svih ostalih oslobodilačkih ratova.

- U ovoj bici je stradalo i oko 600 žena, partizanki. Poginulo je dosta boraca iz cele bivše Jugoslavije, a među njima veliki broj partizanki što treba i te kako poštovati i ceniti. Slava herojima Sutjeske - rekao je Jakovljević.

Obilježavanju osam decenija od slavne epopeje prisustvovao je i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH i predsjednika Republike Srpske Boško Tomić, koji je poručio da su partizanski borci ginuli za slobodu, a da je među njima najviše bilo pripadnika srpskog naroda.

- Srbi su uvijek išli samo da čuvaju svoje teritorije, a da ne osvajaju ničije i u zagrljaj su primali sve druge narode - rekao je Tomić.

Slika

Foto: radiofoca.com

Nebojša Vidaković, pomoćnik ministra rada i boračko invaidske zaštite podsjetio je da je Bitka na Sutjesci trajala jedan mjesec i da je za slobodu plaćena visoka cijena.

- Poruka svih nas sa ovog skupa jeste da budemo jedinstveni i da zanemarimo ideološke podjele -  rekao je Vidaković.

Najveća bitka u Drugom svjetskom ratu na prostoru Jugoslavije odigrala se na planisnkim masivima koji okružuju rijeku Sutjesku, a borbe su trajale od 15. maja do 13. juna 1943. godine, kada su partizani uz ogromne gubitke uspjeli da se izvuku iz obruča probojem preko Sutjeske.

Oko 20.000 partizana borilo se protiv 120.000 njemačkih vojnika i njihovih domaćih pomagača.

U borbama je poginulo više od 7.000 partizana, a kosti 3.301 borca su sakupljene nakon rata i sahranjene u spomen-kosturnicu u Dolini heroja.

Bitka na Sutjesci je simbol borbe za slobodu jugoslovenkih naroda i nesalomivog duha partizanskih boraca, koji su uz ogromne gubitke uspjeli da se odupru šest puta brojnijem neprijatelju, što je kasnije imalo velikog uticaja na konačan slom nacizma. 

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Gosina 13.06.2023. 16:39
    Zato smo se pobili za 40 godina do istrebljenja. Lagali jedni druge o lažnom bratstvu i jedinstvu. Srbi su samo vjerovali u to bratstvo. Imali smo dobre vodje da ne dodje ponovo do genocida na srpskom narodu. I opet Srbi slave neke Sutjeske, Neretve,……Imaju kuću cvijeća i grob zlikovca. Zato nas narod strada na Kosovu i Metohiji. Stradao u Hrvatskoj. Progledamo jednom braco Srbi.
Povezane vijesti
Manje bolovanja u Srpskoj, a veći troškovi Manje bolovanja u Srpskoj, a veći troškovi
Uzbune o nestaloj djeci objavljivaće se i na bankomatima u Srpskoj Uzbune o nestaloj djeci objavljivaće se i na bankomatima u Srpskoj
Nije prihvaćen veto na Izborni zakon i Zakon o referendumu Nije prihvaćen veto na Izborni zakon i Zakon o referendumu
Najčitanije
  • Godišnjica smrti sarajevskih Romea i Julije
    9h 28m
    7
  • Kandidat za gradonačelnika ubijen na predizbornom skupu!
    23h 10m
    0
  • Studenti sa Elektrotehničkog fakulteta pokazali su da znaju dobro i sa loptom
    22h 38m
    0
  • Vozač kamiona poginuo u sudaru sa autobusom
    7h 30m
    0
  • Zakazana sjednica o pravilniku za utvrđivanje minimalca
    21h 29m
    0