Осам деценија од славне епопеје - Див јунаци са Сутјеске не смију бити заборављени

13.06.2023. 14:15
1
ИЗВОР: radiofoca.com

Полагањем цвијећа на спомен-костурницу и културно-умјетничким програмом у Спомен-кући у Долини хероја на Тјентишту, данас је обиљежен велики јубилеј - 80 година од пробоја обруча у славној партизанској епопеји - Бици на Сутјесци.

Међу поштоваоцима партизанске борбе за слободу, на Тјентиште је дошао да се погинулим саборцима поклони и деведесеттрогодишњи Албин Пиберник из Јасенице у Словенији, који је као дјечак преживио Игмански марш 1942. године.

- Овдје сам да одам почаст нашим погинулим друговима. Овдје је Хитлер дао налог генералу Леру да се побије све што је у овом рејону, да се куће попале, да нема заробљеника - прича Пиберник.

У рат је отишао са 11 година и био је најмлађи у Првој пролетерској бригади.

Слика

Фото: radiofoca.com

- Са оцем Албином и мајком Јулијаном прешао сам преко Игмана и мајка ми је умрла у Фочи гдје је и сахрањена. Преживио сам Игмански марш, али то није исто као Сутјеска - додао је Пиберник.

Љубенко Боровић из Котора редовно долази на Тјентиште да се поклони сјенима погинулих див јунака са Сутјеске, а раније је, прича, као просвјетни радник доводио и ученике.

- Потичем из породице чија су оба члана- и отац и мајка, учествовала у рату и са посебним пијететом одживљавам све ово. Жао ми је што ово мјесто изгледа помало запуштено, што се не одржава као некада и апеловао бих на Владу Републике Српске да се мало ангажује да се ово уреди, а мислим да би и бивше републике учествовале да се ово поправи - каже Боровић.

Он је додао да му посебно сметају подјеле организација које његује тековине партизанске борбе, па се организују два одвојена обиљежавања Битке на Сутјесци.

Осамдесетосмогодишњи Спасоје Лубарда са Цетиња ни ове године није пропустио да дође у Долину хероја.

- Долазим сваке године, овдје ми је брат погинуо. Ту су побијени рањеници, а страдало је и 130 дјеце са Баније - наводи Лубарда.

Члан Предсједништва СУБНОР-а Србије Зоран Јаковљевић каже да ова организација баштини догађаје из Другог свјетског рата, а од прије двије године и догађаје из свих осталих ослободилачких ратова.

- У овој бици је страдало и око 600 жена, партизанки. Погинуло је доста бораца из целе бивше Југославије, а међу њима велики број партизанки што треба и те како поштовати и ценити. Слава херојима Сутјеске - рекао је Јаковљевић.

Обиљежавању осам деценија од славне епопеје присуствовао је и изасланик српског члана Предсједништва БиХ и предсједника Републике Српске Бошко Томић, који је поручио да су партизански борци гинули за слободу, а да је међу њима највише било припадника српског народа.

- Срби су увијек ишли само да чувају своје територије, а да не освајају ничије и у загрљај су примали све друге народе - рекао је Томић.

Слика

Фото: radiofoca.com

Небојша Видаковић, помоћник министра рада и борачко инваидске заштите подсјетио је да је Битка на Сутјесци трајала један мјесец и да је за слободу плаћена висока цијена.

- Порука свих нас са овог скупа јесте да будемо јединствени и да занемаримо идеолошке подјеле -  рекао је Видаковић.

Највећа битка у Другом свјетском рату на простору Југославије одиграла се на планиснким масивима који окружују ријеку Сутјеску, а борбе су трајале од 15. маја до 13. јуна 1943. године, када су партизани уз огромне губитке успјели да се извуку из обруча пробојем преко Сутјеске.

Око 20.000 партизана борило се против 120.000 њемачких војника и њихових домаћих помагача.

У борбама је погинуло више од 7.000 партизана, а кости 3.301 борца су сакупљене након рата и сахрањене у спомен-костурницу у Долини хероја.

Битка на Сутјесци је симбол борбе за слободу југословенких народа и несаломивог духа партизанских бораца, који су уз огромне губитке успјели да се одупру шест пута бројнијем непријатељу, што је касније имало великог утицаја на коначан слом нацизма. 

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Gosina 13.06.2023. 16:39
    Zato smo se pobili za 40 godina do istrebljenja. Lagali jedni druge o lažnom bratstvu i jedinstvu. Srbi su samo vjerovali u to bratstvo. Imali smo dobre vodje da ne dodje ponovo do genocida na srpskom narodu. I opet Srbi slave neke Sutjeske, Neretve,……Imaju kuću cvijeća i grob zlikovca. Zato nas narod strada na Kosovu i Metohiji. Stradao u Hrvatskoj. Progledamo jednom braco Srbi.
Повезане вијести
Наш град богатији за три дјечака Наш град богатији за три дјечака
У Хрватској у многим ситуацијама једу јефтиније него ми У Хрватској у многим ситуацијама једу јефтиније него ми
Нормализован саобраћај на магистралном путу Фоча-Гацко Нормализован саобраћај на магистралном путу Фоча-Гацко
Најчитаније
  • Распоред богослужења за васкршње празнике у Источном Сарајеву и Сарајеву
    16h 30m
    0
  • Преминуо Војислав Чаркић - наш добри прота Војо
    7h 28m
    10
  • Сјећање на Миломира Јањића Зеку
    15h 54m
    0
  • Годишњица смрти предсједника СФРЈ Јосипа Броза Тита
    14h 9m
    12
  • Годишњица херојске погибије пилота Миленка Павловића
    15h 48m
    0