Osnovci su danas imali priliku da na radionici stripa "Oživljavam slike riječima" u Matičnoj biblioteci u Istočnom Sarajevu kroz kreativne zadatke nauče kako nastaje strip, koji elementi ga čine i kako se povezuju u cjelinu.
Profesor srpskog jezika i književnosti Bojana Petronijević iz Srbije, koja je vodila radionicu, rekla je da njome objedinjuje umjetnost stripa, kulturu izražavanja, a oslanja se na motive iz autobiografije Nikole Tesle "Moji izumi".
Prema njenim riječima, prvo se kroz teoretski dio prođe način na koji strip nastaje i šta je potrebno da se zadovolji njegova forma, a zatim kroz tehnike koje su potrebne učenici to primjenjuju uz njene sugestije.
- Za stvaranje stripa potrebna je volja, mašta i želja da se ideja realizuje. Deca su uvek raspoložena za rad - rekla je Petronijevićeva novinarima.
Petronijevićeva je istakla da je radionica namijenjena djeci koja pohađaju osnovnu školu, a tema su motivi iz autobiografije Nikole Tesle, uz oslanjanje na umjetnost stripa i sve je prikazano kroz kulturu izražavanja.
- Nikola Tesla je u obaveznoj lektiri u Srbiji, a i deca U Srpskoj su upoznata o njegovom delu. Moja ideja je bila da oni Nikolu Teslu ne upoznaju samo kao naučnika, nego i kao književnika, jer je napisao autobiografiju koja je izuzetno vredno književno dostignuće - istakla je Petronijevićeva.
Ona je rekla da je strip izgubio prvobitnu namjenu, jer je služio za reklame, podsticao bi da se nešto kupi ili da obavijesti o nečemu važnom, a imao je i šaljivu stranu.
- Danas se štampaju u dečijim časopisima i to šaljive, ali i ozbiljne situacije, i deci je poznata forma stripa - rekla je Petronijevićeva.
Direktor Matične biblioteke Istočno Sarajevo Nataša Kulašinac izrazila je zadovoljstvo što su bili u prilici da organizuju ovu radionicu, dodajući da Dječije odjeljenje tokom cijele godine organizuje različite edukativne, likovne radionice s ciljem da animiraju djecu da što više čitaju.
Ona je rekla da Dječije odjeljenje broji 3.000 članova sa područja opština Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, sve usluge su besplatne, a knjižni fond čini 10.000 knjiga koje su dostupne djeci.
Kulašinčeva je najavila da će u aprilu biti obilježen Međunarodni dan dječije knjige nizom radionica, s ciljem promovisanja dječije literature.
Učenik petog razreda Osnovne škole "Sveti Sava" iz Istočnog Novog Sarajeva Nina Lalović rekla je da voli da čita "Mali zabavnik", u kojem se nalaze stripovi, koji su njoj zanimljivi i smiješni, a današnja radionica je bila korisna i mnogo toga novog je naučila.
Radionica je do sada realizovana u okviru biblioteka u Arilju, Kruševcu, Ljigu, Novoj Varoši, Priboju, Aleksincu, Kuli, Apatinu, Kovinu, Regionalnom centru za obrazovanje u Nišu, na Međunarodnom festivalu slikovnica Čigra u Požegi, na Nušićijadi u Ivanjici, u okviru "Prosvjete" u Tuzli, u Kulturnom centru u Tesliću, te u predškolskoj ustanovi u Trebinju.