Otac Predrag Popović: Zec nije simbol Vaskrsa

15.04.2025. 20:27
3
IZVOR: Agencije

U nedjelju slavimo Vaskrs, praznik posvećen vaskrsenju Isusa Hrista i mnogima će se na trpezi naći simbol zeca. Upravo ova životinja posljednjih decenija igra sve veću ulogu u proslavi Vaskrsa, a kakve veze zapravo zec ima sa Vaskrsom i kako je postao dio tradicije?

 

Otac Predrag Popović na svom Instagram profilu je podijelio snažnu poruku koja je izazvala polemiku među njegovim pratiocima ali i ostalim korisnicima društvenih mreža, a koja ima veze sa zecom.

- Jedini simbol je sam Gospod Isus Hristos. Kada se malo bolje razmisli, zec kao simbol praznika predstavlja uvredu i ismijavanje Hristovoj žrtvi i ljubavi - napisao je ovaj pravoslavni sveštenik.

On takođe upozorava da se uvođenjem simbola zeca i jaja gubi suština praznika, a Vaskrs postaje predmet potrošačke kulture, umjesto duhovnog proslavljanja Hristovog vaskrsenja.

Otac Predrag Popović poručuje da simbolu zeca u pravoslavnoj vjeri nema mjesta.

- Zečevi su divna i čista stvorenja, ali njihova simbolika plodnosti je zapadnjačka podvala koja skreće pažnju sa Hrista. Simbol Vaskrsenja je Hristos i Bijeli anđeo sa freske iz Mileševe koji pokazuje prazan grob - rekao je otac Predrag Popović.

Komentari 3
  • Generic placeholder image
    Đana 16.04.2025. 17:23
    Jedini simbol je Gospod Isus Hristos.
  • Generic placeholder image
    Realista 16.04.2025. 14:36
    pope vidi vjeverice
  • Generic placeholder image
    Anonimno 16.04.2025. 12:01
    Gledaj ti pope u svoju avliju imaš tu dosta posla.
Povezane vijesti
Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u hramovima u Istočnom Sarajevu i Sarajevu Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u hramovima u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
Sutra Vaskršnji utorak Sutra Vaskršnji utorak
Cvjetković: Hristos je otvorio put ka vječnom životu Cvjetković: Hristos je otvorio put ka vječnom životu
Najčitanije
  • Ubistvo sudije Ilića
    2h 41m
    48
  • Kojić zatražio objašnjenje MUP-a o policijskoj akciji u diskoteci „Enigma“
    1h 33m
    0
  • "Ljubav je valjda jedina stvar na svetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razlog“
    2h 21m
    0
  • Paljanka Sofija Škipina prvi diplomirani ekonomista sa prosjekom 10,00 u istoriji fakulteta
    2h 48m
    1
  • Potpisani ugovori sa učenicima, dobitnicima finansiranja i sufinansiranja troškova polaganja vozačkog ispita
    23h 25m
    0