Otvorena izložba o Timočanima u Sarajevu 1918. godine

06.11.2024. 22:07
2
IZVOR: srna.rs

Državni sekretar u Ministarstvu kulture Srbije Dejan Antić otvorio je večeras na Palama izložbu arhivskih dokumenata pod nazivom "Timočani u Sarajevu 1918" posvećenu oslobođenju Sarajeva u Prvom svjetskom ratu i vojnicima 14. pješadijskog puka Timočke divizije koji su 6. novembra 1918. godine donijeli slobodu ovom gradu.

Autori izložbe su direktor Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu Draga Mastilović i Nikola Milutinović iz Istorijskog arhiva "Timočka krajina".

Mastilović je istakao da je 6. novembar 1918. godine jedan od najznačajnijih datuma u novijoj istoriji srpskog naroda zapadno od Drine i svih južnoslovenskih naroda.

- Tog dana su junaci Timočke divizije, tačnije 14. puk pod komandom potpukovnika Živana Rankovića - prvog srpskog vojnika koji je stupio na tlo Sarajeva, poslije vjekovnog osmanskog i austrougarskog ropstva, donijeli slobodu na ove prostore, ne samo srpskom narodu, već i svim južnoslovenskim narodima - objašnjava Mastilović.

Slika

Foto: srna.rs 

On je rekao da se, nažalost, danas taj veliki datum u srpskoj istoriji ne proslavlja kako bi trebalo s obzirom na to da je devedesetih godina prošlog vijeka iz Sarajeva protjerano sve što je podsjećalo na taj datum, tako da nema ni Ulice 6. novembra, ni Rankovićevog trga, ni Obale Stepe Stepanovića.

- Danas tih obilježja nema i nekako smo u svojoj kolektivnoj kulturi pamćenja zapostavili taj veliki datum. Zato izložbom arhivskih dokumenata i fotografija obilježavamo veliki datum - 6. novembar koji će nadam se i u budućnosti biti obilježavan - rekao je Mastilović i dodao da je pokrenuta inicijativa da bude podignut spomenik Timočkoj diviziji, srpskoj vojci koja je donijela slobodu.

Antić je istakao da je ova izložba veoma značajna.

- I nije slučajno da se otvara večeras, na godišnjicu oslobođenja Sarajevu u Prvom svjetskom ratu. Timočka divizija je imala herojski i junački ratni put od balkanskih ratova, prošla svu golgotu i uspela da oslobodi Srbiju i Sarajevo - rekao je Antić novinarima prije otvaranja izložbe.

On je naveo da je 14. pješadijski puk Timočke divizije oslobodio Sarajevo i da je to istorijski trenutak koji su čekale mnoge generacije Srba sa ovih prostora i ne samo Srba, već i stanovnika BiH koji su osjećali nesigurnost u političkom sistemu kakav je bio Austrougarska monarhija.

- Doneli su slobodu stanovništvu Sarajeva i BiH, kao i duh građanstva i multikulturalizma. Doneli su nešto čega danas, nažalost, u Sarajevu nema. Svi ideali i ciljevi za koje su se borili pripadnici Timočke divizije i u koje su verovali stanovnici BiH 1918. godine nekako su pali u vodu, jer danas imamo Sarajevo koje nije multietničko i u kojem nema mesta za srpski narod. U Sarajevu se vrši revizija istorije -istakao je Antić, koji je istoričar.

Slika

Foto: srna.rs 

Prema njegovim riječima, ova izložba je lijep trenutak u kojem se vidi saradnja ustanova kulture iz Srbije i Republike Srpske.

Antić je naveo da su organizatori izložbe Institut istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Istorijski arhiv "Timočka krajina" iz Zaječara i Arhiv BiH, tako da se na djelu vidi politika koju zagovaraju predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, i to je sve rezultat Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničke budućnosti srpskog naroda koja je usvojena u junu na Svesrpskom saboru.

Direktor Arhiva BiH Danijela Mrda rekla je da Arhiv ima divnu saradnju sa Državnim arhivom Srbije i istorijskim arhivima gradova u Srbiji.

Ona je navela da je sa istorijskim faktima kojima raspolažu arhivi BiH i Srbije napravljena sjajna izložba kako bi se otrgnulo od zaborava nešto što je nekorektno palo u zaborav, a to je osobođenje Sarajeva 6. novembra 1918. godine i ulazak Timočke divizije u grad.

Direktor Istorijskog arhiva "Timočka krajina" iz Zaječara Velibor Todorov kaže da je izložba plod saradnje zaječarskog Arhiva i Arhiva BiH.

- U jednom našem razgovoru došli smo do istorijskih činjenica da je 14. puk Timočke divizije 6. novembra 1918. godine oslobodio Sarajevo. Onda smo krenuli sa realizacijom plana i projekta pa su kolege Nikola Milutinović i Draga Mastilovića radili istraživanja i došli do značajnih podataka, dokumenata, fotografija u Vojnom arhivu Srbije i Arhivu BiH. Prikupljene podatke predstavili smo večeras široj javnosti -izjavio je Todorov i izrazio nadu da će i dalje sarađivati sa Arhivom BiH.

Jedan od autora izložbe istoričar Nikola Milutinović ocijenio je da je izložba "Timočani u Sarajevu 1918" veoma značajna jer ovaj datum predstavlja jedan od vrlo važnih datuma, ne samo za srpski narod sa druge strane Drine, već i u kontekstu stvaranja južnoslovenske države i nastanka novog prelomnog doba na južnoslovenskom tlu.

- Želeli smo da prizovemo sećanje na ovaj važan datum i da pokažemo da udaljeni prostori, kao što su sarajevski i naš Timočki, mogu biti povezani velikim istorijskim trenucima kao što je 6. Novembar - poručio je Milutinović i dodao da je cilj izložbe i očuvanje kulture sjećanja na borce, heroje iz timočkog kraja.

  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: srna.rs 

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    Goran Sehovac 07.11.2024. 19:19
    Na mom skijas pitaj svog Dodika sto kaci zastave Amerike po B.luci koja je bombardovala srpski narod i RS , kakav si ti glupan
  • Generic placeholder image
    Skijaš 07.11.2024. 07:02
    Nezahvalni suncokreti nisu zaslužili slobodu. Oni je i ne žele jer se osjećaju komotnije kada služe okupatoru i griju se u tuđoj guzici. Ko se i danas zalaže za stranu vojsku, stranog visokog predstavnika, strane sudije....?
Povezane vijesti
U Srpskoj rođeno 28 beba U Srpskoj rođeno 28 beba
Održan zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću Održan zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću
Snježne padavine oslabile, oprez zbog poledice noću Snježne padavine oslabile, oprez zbog poledice noću
Najčitanije
  • Magdalena Vlaški otišla na ljepše mjesto – hrabra djevojčica sa anđelima
    8h 4m
    0
  • Sahrana hrabre djevojčice Magdalene Vlaški u srijedu, 27. novembra
    6h 46m
    1
  • Pečeni krompir sa susamom
    10h 38m
    3
  • Održan zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću
    23h 42m
    1
  • Željko Pržulj – Vladika (odlomak)
    1h 23m
    0