Patrijarh ide u SAD da spriječi cijepanje SPC?

21.02.2020. 11:17
0
IZVOR: Tanjug

Poglavar SPC patrijarh Irinej otputovaće do kraja mjeseca u SAD kako bi osujetio namjere trojice tamošnjih episkopa, Longina (Krča), Irineja (Dobrijevića) i Maksima (Vasiljevića), koje vode ka osamostaljenju njihovih eparhija od SPC, piše "Kurir" pozivajući se na izvore iz vrha srpske crkve.

Izvori lista tvrde da episkop novogračanički Longin, istočnoamerički Irinej i zapadnoamerički Maksim već duže vrijeme donose odluke mimo saglasnosti Sabora.

-Oni su registrovali eparhije naše crkve u Americi, ali su iz naziva izbrisali SPC i promijenili ime u 'Srpske pravoslavne eparthije u SAD'. To otvara mogućnost da ne budu u jedinstvu sa SPC i Patrijaršijom- ukazuje sagovornik lista.

On dodaje da su, pored toga, njih trojica 2018. na zasjedanju Sabora tražili blagoslov da naprave ustav koji će biti namijenjen samo za eparhije SPC u SAD. Blagoslov su dobili samo za to da naprave prijedlog ustava sa još dvojicom episkopa u SAD, kao i da ga nakon toga dostave Sinodu na razmatranje.

-Maksim, Longin i Irinej su taj ustav donijeli na prevaru i registrovali eparhije po tom lažnom ustavu, a o tome nisu obavijestili Sinod, niti kanadskog episkopa Mitrofana i južnoameričkog Kirila. Izdvajanje eparhija i promjena imena nije slučajnost, njih trojica su pristalice Carigradske crkve, koja inače sve radi s Amerikancima, pa je moguće da s njima u tajnosti sarađuju- navodi izvor lista iz Patrijaršije, dodajući da se sumnja da je njihova krajnja namjera da s Carigradom prave posebnu autokefalnu crkvu od tih eparhija.

Drugi izvor Kurira iz crkvenih krugova podsjeća da je Sinod u septembru i novembru 2019. od trojice neposlušnih vladika zatražio da ponište dejstvo spornog ustava, ali da oni tu odluku još nisu sproveli, oglušili su se.

-Dotle je došlo da patrijarh Irinej mora lično da ode i da na vanrednom saboru SPC za Sjevernu i Južnu Ameriku 29. februara na Floridi zahtijeva od trojice episkopa da stave van snage sporni ustav- navodi izvor.

Kurir navodi da trojica episkopa nisu odgovorila na pitanja lista o ovoj situaciji.

Komentari 0
Povezane vijesti
Tramp i Putin neće razgovarati nasamo Tramp i Putin neće razgovarati nasamo
"Temu" i "Šejn" poskupljuju od 25. aprila zbog američkih carina "Temu" i "Šejn" poskupljuju od 25. aprila zbog američkih carina
Novo imenovanje u Pentagonu: Na funkciji žena koja je pozivala na „vraćanje Kosova Srbiji“ Novo imenovanje u Pentagonu: Na funkciji žena koja je pozivala na „vraćanje Kosova Srbiji“
Najčitanije
  • Radomir Nešković – legendarni komandant Leteće rogatičke brigade
    18h 31m
    18
  • Ljevnaić više nije direktor OC „Jahorina“
    10h 56m
    10
  • Posna musaka od povrća i riže
    18h 10m
    0
  • Istočna Ilidža: Protiv lica podnesen zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka
    17h 51m
    5
  • Rogatičanka u Kini na izboru za Mis turizma svijeta 2025
    18h 22m
    1