Peti put oskrnavljena spomen-ploča srpskim žrtvama u Jelačićima

09.01.2025. 22:21
5
IZVOR: srna.rs

Peti put razbijena je spomen-ploča podignuta u znak sjećanja na 24 srpska borca i civila u Jelačićima kod Kladnja koje su ubili muslimani, rečeno je Srni iz Zavičajnog udruženje "Jelačići".

Iz Udruženja su naveli da se skrnavljenje, odnosno rušenje spomen-ploče u Jelačićima, kao po nekom pravilu, uvijek dešava na srpske praznike.

Spomen-ploča ubijenim srpskim vojnicima i civilima podignuta je 2011. godine, a prvi put je skrnavljena uoči Vaskrsa, drugi put na Svete Trojice, treći put kada je bila seoska molitva, a četvrti put na dan stradanja mještana Jelačića.

- Posljednje skrnavljenje dogodilo se prije dva dana na Božić ili danas na Svetog Stefana, imamo te dvije informacije - rečeno je u Udruženju.

Podsjećajući da poslije svakog skrnavljenja podignu novu spomen-ploču, iz Udruženja su naveli da je svaki put prijavljeno Policijskoj stanici Kladanj, ali da se od obećanja da će "vidjeti" ili "pronaći nepoznate počinioce" nije odmaklo.

U Udruženju kažu da su prijavili i posljednje skrnavljenje spomen-ploče i da čekaju odgovor.

Podsjetili su da su na lokaciji sadašnje spomen-ploče bilo molitvište i veliki krst, koji je polomljen tokom rata, poslije je podignut novi, ali ga je zadesila ista sudbina.

U Udruženju navode da od opštine Kladanj nema nikakve pomoći mještanima, pa sami organizuju održavanje puteva i čiste groblje.

U selu Jelačići, u kojem je prije rata bilo 120 domaćinstava, sada niko od Srba ne živi jer nama uslova za život. Mještani povremeno dolaze i poprave ono što se u međuvremenu poruši.

  • Slika
  • Slika

Foto: srna.rs 

Komentari 5
  • Generic placeholder image
    Skijaš 09.02.2025. 22:53
    Poješće ih mržnja gore nego rak.
  • Generic placeholder image
    Srboljub 10.01.2025. 11:10
    Srećom,ture. Što vas onda izjede činjenica da mi uopšte postojimo. Prepuni ste mržnje i želje za zločinima, kao i 90-ih, 40-ih.....
  • Generic placeholder image
    Realista 10.01.2025. 07:18
    Srećom pa imamo vas srbe za primjer tolerancije i brige o tuđim svetinjama.
  • Generic placeholder image
    Srboljub 10.01.2025. 03:31
    Primitivni zločinci.
  • Generic placeholder image
    DeSa 10.01.2025. 01:10
    Nasiroko poznati muslimanski merhamet
Povezane vijesti
Gorivo u Republici Srpskoj u decembru pojeftinilo za 25 pfeniga Gorivo u Republici Srpskoj u decembru pojeftinilo za 25 pfeniga
Počela isplata decembarske penzije Počela isplata decembarske penzije
“Novogodišnji vašar” u Rogatici okupio veliki broj posjetilaca (FOTO) “Novogodišnji vašar” u Rogatici okupio veliki broj posjetilaca (FOTO)
Najčitanije
  • Istočno Novo Sarajevo: Besplatan prevoz za penzionere od januara 2026. godine
    12h 7m
    0
  • Na današnji dan preminuo Simeon Milutinović Sarajlija
    17h 29m
    0
  • Zabrana posjeta u Bolnici "Srbija" zbog pogoršanja epidemiološke situacije
    13h 16m
    0
  • Posni čupavci
    17h 27m
    0
  • Istočni Stari Grad: Ambulanti donirani oprema i vozilo
    6h 32m
    2