Počelo obilježavanje 29 godina od egzodusa sarajevskih Srba

16.03.2025. 12:06
0
IZVOR: srna.rs

Na Novom Zejtinliku na Sokocu, gdje je sahranjen 961 srpski borac, počelo je obilježavanje 29 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba, te služen pomen kod Centralnog krsta Vojničkog spomen-groblja.

Na ovom mjestu danas su se okupili raseljeni Srbi iz Sarajeva i okolnih naselja, koji su prislužili svijeće, položili vijence i cvijeće.

Skupu prisustvuju izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković, delegacija Ambasade Srbije, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić.

Na Novom Zejtinliku danas su i predstavnici opština i regionalne i opštinskih boračkih organizacija Sarajevsko-romanijske regije, te udruženja sarajevskih Srba, udruženja "Prijatelji Ilijaša", regionalnih udruženja logoraša i drugih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i predstavnici Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka.

  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: srna.rs 

Polaganju vijenaca na Novom Zejtinliku prethodilo je služenje parastosa za poginule srpske borce u manastiru Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji u prisustvu predstavnika boračkih organizacija, porodica poginulih boraca, udruženja izbjeglih Srba i predstavnika svih nivoa vlasti.

Obilježavanje 29 godina od egzodusa sarajevskih Srba biće nastavljeno Duhovnom akademijom u Kulturno-sportskom centru na Palama od 13.00 časova.

Nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Srbi iz srpskih opština i naselja - Hadžića, Ilijaša, Grbavice, Vraca, Rajlovca i Vogošće, koje su dodijeljene FBiH, napustili su svoja odbranjena imanja i rodna ognjišta i krenuli preko Romanije, ponijevši sa sobom i posmrtne ostatke svojih najbližih – poginulih srpskih boraca.

Egzodus je počeo 17. februara 1996. na pravoslavni praznik Velike zadušnice i trajao do 16. marta te godine, a u udruženjima sarajevskih Srba kažu da egzodus traje i nakon toga.

U odbrani Sarajevsko-romanijske regije poginulo je više od 4.000 pripadnika Vojske Republike Srpske, oko 3.500 ih je ranjeno. Na Vojničkom spomen-groblju Novi Zetinlik na Sokocu počiva 961 srpski borac.

Obilježavanje 29. godina od ovog istorijskog događaja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Komentari 0
Povezane vijesti
Prva generacija sokolačke gimnazije proslavila 60 godina mature Prva generacija sokolačke gimnazije proslavila 60 godina mature
Članovi sokolačkog "Glasinca" obilježili stazu do lokaliteta Gradić Članovi sokolačkog "Glasinca" obilježili stazu do lokaliteta Gradić
Francetićeve ustaše zaklale 42 člana porodice Pušonja Francetićeve ustaše zaklale 42 člana porodice Pušonja
Najčitanije
  • Izmirena dugovanja radnicima Bolnice "Srbija" za poreze i doprinose 2011-2019. godine
    12h 42m
    7
  • Sveeparhijski sabor u spomen na sveštenomučenike dabrobosanske 19. jula u Bilješevu kod Kaknja
    14h 41m
    0
  • Rembrant - /ne/shvaćeni genije
    14h 39m
    0
  • Koliko su penzije u FBiH veće nego u Srpskoj?
    15h 30m
    4
  • Pileći ražnjići sa povrćem
    15h 7m
    1