Počelo obilježavanje 29 godina od egzodusa sarajevskih Srba

16.03.2025. 12:06
0
IZVOR: srna.rs

Na Novom Zejtinliku na Sokocu, gdje je sahranjen 961 srpski borac, počelo je obilježavanje 29 godina od egzodusa 120.000 sarajevskih Srba, te služen pomen kod Centralnog krsta Vojničkog spomen-groblja.

Na ovom mjestu danas su se okupili raseljeni Srbi iz Sarajeva i okolnih naselja, koji su prislužili svijeće, položili vijence i cvijeće.

Skupu prisustvuju izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković, delegacija Ambasade Srbije, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić.

Na Novom Zejtinliku danas su i predstavnici opština i regionalne i opštinskih boračkih organizacija Sarajevsko-romanijske regije, te udruženja sarajevskih Srba, udruženja "Prijatelji Ilijaša", regionalnih udruženja logoraša i drugih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i predstavnici Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka.

  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: srna.rs 

Polaganju vijenaca na Novom Zejtinliku prethodilo je služenje parastosa za poginule srpske borce u manastiru Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji u prisustvu predstavnika boračkih organizacija, porodica poginulih boraca, udruženja izbjeglih Srba i predstavnika svih nivoa vlasti.

Obilježavanje 29 godina od egzodusa sarajevskih Srba biće nastavljeno Duhovnom akademijom u Kulturno-sportskom centru na Palama od 13.00 časova.

Nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Srbi iz srpskih opština i naselja - Hadžića, Ilijaša, Grbavice, Vraca, Rajlovca i Vogošće, koje su dodijeljene FBiH, napustili su svoja odbranjena imanja i rodna ognjišta i krenuli preko Romanije, ponijevši sa sobom i posmrtne ostatke svojih najbližih – poginulih srpskih boraca.

Egzodus je počeo 17. februara 1996. na pravoslavni praznik Velike zadušnice i trajao do 16. marta te godine, a u udruženjima sarajevskih Srba kažu da egzodus traje i nakon toga.

U odbrani Sarajevsko-romanijske regije poginulo je više od 4.000 pripadnika Vojske Republike Srpske, oko 3.500 ih je ranjeno. Na Vojničkom spomen-groblju Novi Zetinlik na Sokocu počiva 961 srpski borac.

Obilježavanje 29. godina od ovog istorijskog događaja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sokolac: U petak obilježavanje Dana pobjede Sokolac: U petak obilježavanje Dana pobjede
Ka Ostrogu pješke krenula 33 vjernika sa Romanije Ka Ostrogu pješke krenula 33 vjernika sa Romanije
Pavle Bašević prvak Republike Srpske u džudou Pavle Bašević prvak Republike Srpske u džudou
Najčitanije
  • Obustavljena potraga za Lopatićem, sumnja se da je zajedno sa nestalom Arijanom
    18h 47m
    8
  • Tragovi Arijane Ljuce i Bože Lopatića vode do istog mjesta - objavljeni novi detalji potrage
    13h 48m
    3
  • Koncert Milice Todorović u Istočnom Novom Sarajevu
    15h 10m
    0
  • Pronađen nestali poštar iz Trebinja
    21h 6m
    1
  • Lice iz Istočnog Novog Sarajeva vrijeđalo Trebinjca
    19h 46m
    2