Počelo suđenje za ratni zločin nad srpskim i hrvatskim civilima u Zenici

04.03.2026. 18:00
0
IZVOR: glassrpske.com

U Sudu BiH danas je, čitanjem optužnice i uvodnim riječima, počelo suđenje pripadnicima takozvane Armije BiH Nesibu Taliću, Jusufu Karaliću, Našidu Delaliću i Sabahudinu Sarajliću, optuženim za ratni zločin nad srpskim i hrvatskim civilima 1993. godine u Muzičkoj školi u Zenici, koja je služila kao zatvor.

Prema optužnici, u Muzičkoj školi premlaćivani su civili, od kojih je jedan podlegao od batina, a jedan ubijen prilikom pokušaja bjekstva.

- Dokazaćemo da je izvršeno protivpravno zatvaranje civila hrvatske i srpske nacionalnosti - rekao je tužilac Ljubo Badnjar.

Nesiba Talića optužnica tereti da, u svojstvu pomoćnika komandanta za bezbjednost Sedme muslimanske brigade, od januara do oktobra 1993. godine nije spriječio nezakonita zatvaranja i nečovječna postupanja voda Vojne policije prema civilima.

U optužnici se navodi da je Talić povremeno dolazio i ispitivao zatvorenike, te bio prisutan kad su ih pripadnici policije udarali nogama, šakama, kundacima, pendrecima i električnim kablovima.

- Smatramo da su ispunjeni svi elementi nečinjenja - rekao je Badnjar, dodajući da je optuženi, iako nije komandovao, bio nadređen Vojnoj policiji.

Karalić je optužen u svojstvu komandira voda Vojne policije Sedme muslimanske brigade, čije je sjedište bilo u prostorijama Muzičke škole, a koja je služila kao zatvor. Na teret mu je stavljeno da nije spriječio i kaznio podređene.

- U odnosu na Jusufa Karalića ćemo dokazati da je imao stvarnu kontrolu nad pripadnicima Vojne policije i da je imao obavezu da spriječi njihovo nezakonito postupanje - rekao je tužilac.

Prema optužnici, civili su bili zatvoreni u pretrpanom prostoru, nehigijenskim uslovima i bez dovoljno hrane i vode.

Našid Delalić i Sabahudin Sarajlić optuženi su kao vojni policajci za udaranje zatvorenih civila šakama, nogama i raznim predmetima. Delaliću su na teret stavljene četiri, a Sarajliću dvije tačke optužnice.

Talićeva odbrana odbacila je tvrdnje Tužilaštva o nadređenosti optuženog Vojnoj policiji, kao i saznanjima koja je navodno imao.

Branilac Emira Alić navela je da Karalić nije imao ulogu stručnog rukovođenja, prenosi BIRN.

Odbrane Delalića i Sarajlića nisu iznosile uvodne riječi.

Saslušanje prvih svjedoka planirano je za 1. april.

Komentari 0
Povezane vijesti
Pretresi u Palama i još šest lokalnih zajednica u Srpskoj Pretresi u Palama i još šest lokalnih zajednica u Srpskoj
Ratne zločine nisu riješili 30 godina nakon rata, pa neće ni za tri Ratne zločine nisu riješili 30 godina nakon rata, pa neće ni za tri
Optužnica protiv dva lica za zločin nad srpskim zarobljenicima u Doboju Optužnica protiv dva lica za zločin nad srpskim zarobljenicima u Doboju
Najčitanije
  • Osvajanje Sokolović kolonije (Dvanaest žigosanih, priča prva)
    11h 26m
    19
  • Priča Mome Kapora za sve koji cijeli život nešto čekaju
    11h 30m
    53
  • Kako je nastajalo Istočno Sarajevo (II dio)
    1h 33m
    3
  • Podizanje Hilandara iz pepela: Godišnjica požara i velika obnova nemanjićke zadužbine (VIDEO)
    2h 3m
    54
  • Pale: Zaključak o radu cvjećara 8. marta
    21h 55m
    0