U dopisu koji je dobio županijski Domu zdravlja u Osijeku od Osiječko-baranjske Policijske uprave, piše da je dosadašnjom analizom evidentiranih bezbjednosnih rizika utvrđena radikalizacija osoba sa duševnim smetnjama u Hrvatskoj, zbog čega ljekari opšte prakse i psihijatri treba “preventivno da djeluju i pravovremeno otkrivaju takve bezbjednosne događaje”.
U dopisu se navodi da je to potrebno jer je utvrđen značajan postotak osoba koje su evidentirane kao osobe s duševnim smetnjama, a koje su iskazivale naklonost ideologijama terorističkih organizacija, piše Jutarnji list.
– Dobro ste shvatili – ljekari bi dakle trebali aktivno da rade na prepoznavanju psihičkih bolesnika sa terorističkim tendencijama – navodi list.
Zbog tog dopisa ljekari su burno reagovali i poslali dopis zaštitnici građana, ne samo zbog zadatka za koji kažu nisu edukovani, već i zbog činjenice da policija namjerava da traži teroriste samo među psihičkim bolesnicima.
Psihijatar iz Klinike za psihijatriju Vrapče Ivan Chelića kaže da je taj postupak MUP-a neprihvatljiv i ističe da je sve pokrenula Evropska komisija jer je u nekim zemljama EU, ali ne i u Hrvatskoj, utvrđeno da se psihijatrijski pacijenti, i to uglavnom autisti i šizofreničari, pokušavaju, a ponekad i uspiju da regrutuju u terorističke organizacije.
– Ko je utvrdio i u kojem obimu da su psihički bolesnici teroristi – pita se Chelić i dodaje da se radi tek o preporukama EK koje je izradio holandski RAN (Radicalisation Awareneš Network), a u kojima , kako kaže, sigurno stoji da se u sve to trebaju uključiti stručnjaci, odnosno psihijatrijske ustanove, a ne domovi zdravlja.