Slučaj porodilje iz Srbije koja je plaćala doprinose da bi je poslodavac prijavio dobio je nastavak. Snežana Pešović je dobila otkaz, piše RTS.
– Ja 1. avgusta dobijam otkaz. To saznajem iz inspekcije rada, pozvao me je načelnik i rekao mi je da sam odjavljena. Na moje pitanje kako je to moguće, jer sam ja i dalje na porodiljskom odsustvu, nisu imali informaciju kako se to desilo – rekla je za RTS Snežana Pešović koja ne samo da je dobila otkaz nego je i retroaktivno odjavljena – za godinu dana unazad.
– Moj poslodavac je mene 1. avgusta odjavio zaključno sa datumom 14. septembar 2018. To je bio prvi dan mog porodiljskog odsustva – istakla je za Javni servis Snežana koja je duže od decenije radila “na crno”, a kada je ostala u drugom stanju, tražila je od poslodavca da je prijavi, zbog zdravstvene knjižice koja joj je bila neophodna.
Poslodovac je pristao da je prijavi, ali uz uslov da ona plaća doprinose. To je na mjesečnom nivou značilo sljedeće: ona mu je uplaćivala 26, a od njega dobijala 30 hiljada dinara. Da stvari budu gore, on joj platu i doprinose za dva i po mjeseca nije uplaćivao iako je ona redovno plaćala ono što je dogovor nalagao.
– Ne mogu da se vratim na posao, a ne mogu ni da tražim drugi posao, s obzirom na to da ja nikakav dokument nisam dobila. Ja se vodim i kao zaposlena i kao porodilja u otkazu. Tako da sam trenutno bez primanja, posljednju platu sam primila 13. septembra – naglasila je Snežana kojoj je dan nakon posljednje plate 14. septembra isteklo porodiljsko odustvo (ona je sutradan, kako je rekla, otišla da se javi na posao, Međutim, firma u kojoj je radila jeste i dalje aktivna u APR, ali su svi objekti njenog bivšeg poslodavca zatvoreni).
– Kako je sve moguće?”, to je bilo pitanje koje su mnogi postavljali čitajući priču o Snežani, a to se pitaju i sada: “Kako je moguće da je na kraju i otpuštena?”.
Brankica Janković, povjerenica za zaštitu ravnopravnosti, istakla je da je nedopustivo da se tokom porodiljskog odsustva ženi da otkaz.
– Kada se gospođa Pešović obratila 1. avgusta, mi smo već 6. avgusta podnijeli tužbu sudu i pokrenuli stratešku parnicu. U međuvremenu je sud zatražio da uredimo tužbu. Između ostalog i da se utvrdi da je ovo akt diskriminacije, odnosno da se utvrdi da je diskriminatorno postupanje između ostalih i to što ste dali ženi otkaz za vrijeme trajanja porodiljskog i odsustva radi njege djeteta, koje je apsolutno zabranjeno našim Zakonom o radu, aktivirajući otkaz za koji se osnovano sumnja da je potpisan kao blanko otkaz. Dakle, ovdje imamo višestruko kršenje brojnih prava iz radnog odnosa, ali i kršenje Zakona o zabrani diskriminacije – izjavila je za RTS Brankica Janković, povkerenica za zaštitu ravnopravnosti, koja je u Snežanino ime pokrenula stratešku parnicu protiv poslodavca pred Višim sudom.
Uskoro se očekuje prvo ročište, ali je gorući problem to što ni Snežana ni njeno dijete nemaju ovjerene zdravstvene knjižice.
– Ukoliko je u bračnom odnosu, može se prijaviti preko supruga, pod uslovom da je on u radnom odnosu. Ukoliko nije, po osnovu prioriteta, kao nezaposleno lice ili po osnovu porođaja u trajanju od godinu dana – rekao je za RTS Nemanja Velikić iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Snežana ne može da ni na ove načine ovjeri ni svoju knjižicu jer od poslodavca nije dobila rješenje o prekidu radnog odnosa, pa samim time ne može da se prijavi ni na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje preko suprugovog osiguranja.
Početkom oktobra biće tačno godinu dana od rođenja djeteta pa ni po tom osnovu neće moći da dobije zdravstvenu knjižicu, piše RTS.
Tu je još jedan problem. Ona je za vrijeme porodiljskog odsustva dobijala mjesečnu nadokandu od 10.633 dinara. Međutim, ukoliko se njena žalba protiv otkaza ne usvoji i ona bude odjavljena sa osiguranja retroaktivno za prethodnih godinu dana, moraće da vrati taj novac.