Potrepštine koje su duplo jeftinije u Njemačkoj nego u BiH

17.04.2021. 21:59
0
IZVOR: N1

Mnogi su tokom pandemije ostali bez posla. Dok ministri imaju obezbjeđenje, narod jedva obezbjeđuje osnovno. U građanima raste osjećaj neizvjesnosti. Istovremeno rastu i cijene. Oni koji dođu u Bosnu i Hercegovinu iz neke od zemalja zapadne Evrope često se čude skupoći namirnica. Gledateljka koja živi na relaciji Njemačka – BiH, odnosno Freiburg – Sarajevo, poslala nam je snimak koji pokazuje da su neki proizvodi koji spadaju u svakodnevne potrepštine kod nas duplo skuplji.

Najdrastičnija razlika je u cijeni higijenskih proizvoda. Dezodoransi u spreju i stiku koji su u Njemačkoj euro ili euro i po, kod nas su u jednom marketu 6,70 KM. U drugom 6,60. U nekim marketima moguće ih je pronaći po nešto nižim akcijskim cijenama. Pasta za zube koja je u Freiburgu 1,30 euro, kod nas je 5,30 KM, odnosno 5,20. Gelovi za tuširanje, koji su u Freiburgu 1,80 euro, kod nas su oko 5 KM.

Cijene u Njemačkoj i BiH

- Ja ću pokušati to slikovito da objasnim. Da uzmemo primjer BiH i bilo koja evropska zemlja npr. Holandija. Kada se napuni budžet, i jedne i druge zemlje, Holanđani gledaju da od tog budžeta što više subvencioniraju. Što više novca daju svojim poljoprivrednicima, kroz razne pomoći, donacije, garantovani otkup… S druge strane otvaraju javne nabavke koje su za poljoprivrednike i proizvođače prehrane način da dobiju što veća sredstva - pojašnjava Draško Aćimović.

Jedno ministarstvo u Holandiji, nastavlja Aćimović – ima tri auta. Uposlenici dolaze na biciklu. Ministar ima platu koja je u iznosu od tri prosječne. U BiH, slikovito govoreći – bogati uzimaju od siromašnih.

- U BiH iz tog budžeta se ne daje malte ništa ni poljoprivrednicima ni proizvođačima. Kupuju se auta, slike, namještaj. Ministar ima platu u iznosu od 13 prosječnih. Plus 15 naknada koje nigdje ne prikazuje. Umjesto tri auta imaju 30. Javne nabavke služe da bi se na njima ukralo. A ne da bi se dalo poljoprivrednicima i proizvođačima prehrane. Eto, to vam je osnovni uzrok zašto je kod nas prehrana skuplja nego u bilo kojoj evropskoj zemlji - kaže Aćimović.

Kese nakon kupovine u BiH jednima su manje teške jer ih uz obezbjeđenje sve do službenog automobila voze u kolicima. Drugima jer nemaju novca da u njih stave Bog zna šta. Građanima Bosne i Hercegovine, posebno penzionerima, od svake kese teže je razmišljanje o tome koliko im je nakon kupovine ostalo novca u skoro nikad dovoljno teškom novčaniku.

Građani razočarani

Cijena života u BiH je visoka. I ova rečenica je za većinu istinita. Ne samo kada je metafora nego i kada je potpuno lišena svake stilske figure. Građani sa stilom znaju da se našale na račun stvarnosti u kojoj žive. Ali i da bez okolišanja izraze nezadovoljstvo i razočaranost.

Anketa:

- Ovdje kad zažmiriš oni podignu cijene. Nama koji smo penzioneri to je to. Ali, ovdje sam rođen, nisam u Njemačkoj. Ovdje znam svaki kamen - .

- Šta je Njemačka, evropska zemlja, a šta smo mi? A mi imamo i svoje proizvode koje smo jako puno povećali. A nije potrebno jer mi to proizvodimo - .

- Ima dosta faktor koji utiču na to, transport… Ali nema logike da je kod nas tako skupo. Ne znam da li ima kontrole tržišta i to je pitanje -?

- Kod nas mnogo toga nema logike. Ali tako je kako je - .

- Valjda oni ne znaju da zarade, a naši znaju. U Njemačkoj ne znaju čim su kod njih niže, a kod nas više. Ne znaju… Naučiće - .

- Meni je ovo sve užas, ja sam penzionerka. I divim se ljudima. Ja relativno dobru imam penziju, divim se ljudima koji žive sa 350 KM. Ili ne znam koja je najniža penzija, razočarana sam - .

Najniža penzija iznosi 382 KM. Prosječna neto plata u BiH je 969 KM, bruto iznos je 1.493 KM. Prosječna bruto plata u Njemačkoj je 3.975 evra. Treba napomenuti da smo cijene u BiH poredili sa cijenama u Freiburgu. Turističkom mjestu koje je i skuplje nego neki drugi gradovi u Njemačkoj.

Ima jedna izreka koja kaže – Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari. Na neki način, lišena svake stilske figure, vrijedi i za građane BiH.

Komentari 0
Povezane vijesti
U septembru manja proizvodnja mlijeka za piće U septembru manja proizvodnja mlijeka za piće
Zemljotres kod Mostara Zemljotres kod Mostara
Povlače se novčanice od 10,20,50 i 100 KM: Šta trebate znati Povlače se novčanice od 10,20,50 i 100 KM: Šta trebate znati
Najčitanije
  • Sarajlije „okupirale“ Istočno Novo Sarajevo, trgovci imali pune ruke posla (FOTO)
    15h 36m
    2
  • Povlače se novčanice od 10,20,50 i 100 KM: Šta trebate znati
    17h 23m
    0
  • Raste cijena prasića u Srpskoj
    22h 19m
    0
  • Sokolac: Uspjeh srednjoškolaca na BEOSEF festivalu
    23h 39m
    0
  • Lovac teško povrijeđen, napao ga medvjed
    2h 53m
    0