Preminula baka Draga - jasenovačka logorašica

15.04.2024. 15:39
0
IZVOR: srna.rs

Jasenovačka logorašica Draginja Balać preminula je danas u 95. godini, objavio je Manastir Jasenovac.

Baka Draga, rođena Kukić, rođena je 1929. godine i odrasla u Jasenovcu. U ljeto 1942. ustaše su baka Dragu i njenu porodicu otjerale u logor Jasenovac, a porodičnu kuću spalile.

- Iz logora je, zajedno sa majkom, otjerana na prinudni rad u Njemačku. U Njemačkoj nije dugo ostala, nakon što je oboljela od tifusa vraćena je u Zagreb. Smještena je u improvizovanu bolnicu. Tu ih je gotovo polovina umrla. Oni koji su preživjeli, opet su vraćeni u Njemačku. Tamo je baka Draga ostala s majkom do kraja rata - objavio je Manastir Jasenovac na svom "Fejsbuk" profilu.

Za to vrijeme u Jasenovcu su joj ubijene tri rođene sestre, baba, djed, dvije strine i desetine rođaka. Za oca tih nekoliko godina nisu znale gdje je.

Slom nacista sa majkom je dočekala na granici sa Austrijom, a po povratku u Jasenovac uskoro dolazi i Dragin otac koji je bio u partizanima.

Tokom rata 90-tih izbjegla je u Gradišku. U svoj Jasenovac vratila se 2000. godine. 

Komentari 0
Povezane vijesti
Kozara i Potkozarje - Srpski Zid plača Kozara i Potkozarje - Srpski Zid plača
Kako su komunisti smanjivali broj žrtava genocida u NDH Kako su komunisti smanjivali broj žrtava genocida u NDH
Hrvatska studentima iz Srbije zabranila posjetu Jasenovcu Hrvatska studentima iz Srbije zabranila posjetu Jasenovcu
Najčitanije
  • To nisu bili ljudi, već zvijeri: Stradanje braće Petra i Pavla
    2h 50m
    13
  • Na današnji dan umro Branko Radičević - poeta neprolazne mladosti
    10h 23m
    0
  • Gori deponija u Krupačkim stijenama
    13h 3m
    9
  • Ljudski nemar izazvao požar na deponiji otpada u Krupačkim stijenama
    12h 41m
    5
  • Bjelica: Požar stavljen pod kontrolu
    11h 45m
    4