Proizvedena posljednja “buba”

09.07.2019. 12:55
0
IZVOR: Srna

“Folksvagen” ove sedmice obustavlja proizvodnju posljednje verzije modela “buba” u svojoj fabrici u meksičkoj Puebli.

To će označiti kraj puta za vozilo koji je bilo simbol mnogih stvari tokom svoje osamdesetogodišnje istorije, od 1938. godine.

Ovaj automobil bio je dio najmračnijih trenutaka Njemačke i nikada realizovanog nacističkog projekta, a potom simbol njemačke ekonomske poslijeratne obnove i uspona srednje klase.

“Buba” je bila primjer globalizacije, pošto je prodavana svuda i postala je prepoznatljiva širom svijeta, a u SAD je tokom šezdesetih bila amblem kontrakulture.

Iznad svega, ovaj automobil ostaje prepoznatljiv u istoriji dizajna, poput boce “koka-kole”, prenio je AP.

Originalni dizajn je djelo austrijskog inženjera Ferdinanda Poršea, koji je bio angažovan da realizuje projekat diktatora Adolfa Hitlera o “narodnom automobilu”, po ugledu na “ford model t” u Americi.

“Folksvagenova” fabrika je 1949. godine, pod nadzorom britanskih okupacionh snaga, prenesena u vlasništvo njemačke vlade i pokrajine Donja Saksonija, koja je i danas djelimični vlasnik kompanije.

Do 1955. godine proizvedena je milionita “buba” u Volfsburgu. Najvažnije strano tržište za ovaj model postale su SAD, gdje je 1968. godine prodato 563.522 primjerka, odnosno 40 odsto godišnje proizvodnje.

Proizvodnja u Volfsburgu okončana je 1978. godine, sa dolaskom novih modela, poput “golfa”. “Buba” nije nestala, pošto je njena proizvodnja u Meksiku trajala od 1967. do 2003. godine.

“Nova buba”, modernizovana verzija u retro stilu, napravljena na platformi “golfa”, stigla je na tržište 1998. godine pod nadzorom direktora “Folksvagena” Ferdinanda Piha, praunuka Ferdinanda Poreša.

Posljednji primjerak iz završne serije od 5.961 automobila završiće u muzeju poslije ceremonije u Puebli 10. jula, kada će biti obilježen kraj proizvodnje.

Komentari 0
Povezane vijesti
Za deset godina skoro 45 odsto više automobila u Srpskoj Za deset godina skoro 45 odsto više automobila u Srpskoj
Kako voziti po magli? Kako voziti po magli?
Zašto nije dobro prati automobil na jako niskim temperaturama Zašto nije dobro prati automobil na jako niskim temperaturama
Najčitanije
  • Sarajevsko ratište 1992 - 1995 (Prvi dio)
    7h 37m
    8
  • Da se ne zaboravi: Stradanje srpskog svata na Baščaršiji - Dan kada je sve počelo
    7h 42m
    8
  • Spomen-park Vraca - Nijemi posmatrač i svjedok stradanja sarajevskih Srba
    7h 53m
    18
  • Neustrašivi mašinovođa Vojin Nikitović
    20h 53m
    0
  • Održana javna tribina na temu upravljanja otpadom na teritoriji opštine Istočna Ilidža
    22h 1m
    0