Evropa je 2022. doživjela drugu najtoplliju godinu u istoriji, a klimatske promjene izazvale su ekstremne uslove koji su smanjili prinose usjeva, presušili rijeke i doveli do hiljada mrtvih, saopštili su danas naučnici Evropske službe za klimatske promene Kopernikus (C3S).
Oni su saopštili i da je 2022. bila peta najtoplija godina na svijetu najmanje od 1850. godine, iako podaci C3S datiraju najranije iz 1950, prenosi Rojters.
- Već doživljavamo razorne posljedice zagrijanog svijeta - rekla je zamjenica direktora C3S Samnata Berdžes prenosi Tanjug.
Ona je pozvala na hitnu akciju za smanjenje emisije ugljen-dioksida i prilagođavanje promijenjenoj klimi.
Prošlo ljeto bilo je najtoplije u Evropi do sada, a snažni toplotni talasi izazvali su oko 20.000 smrtnih slučajeva više nego što je uobičajeno u nekim zemljama Evrope, uključujući Francusku, Njemačku, Španiju u Britaniju.
U kombinaciji sa nedostatkom kiše, vrućine su izazvale široko rasprostranjenu sušu, a nizak vodostaj usporio je transport duž rijeke Rajne, dok je nedostatak kiše uticao na proizvodnju hidroenergije i smanjio prinose kukuruza i soje, prenosi Rojters.
Kako navodi agencija, temperature na globalnom nivou će prestati da rastu samo ako zemlje smanje emisije CO2 na ''neto nulu'', odnosno da ne ispuštaju više gasova u atmosferu nego što uklanjaju, a 27 zemalja EU, Britanija, Kanada, Japan i druge zemlje su se obavezale da će taj cilj ostvariti do 2050.