Европа је 2022. доживјела другу најтопллију годину у историји, а климатске промјене изазвале су екстремне услове који су смањили приносе усјева, пресушили ријеке и довели до хиљада мртвих, саопштили су данас научници Европске службе за климатске промене Коперникус (Ц3С).
Они су саопштили и да је 2022. била пета најтоплија година на свијету најмање од 1850. године, иако подаци Ц3С датирају најраније из 1950, преноси Ројтерс.
- Већ доживљавамо разорне посљедице загријаног свијета - рекла је замјеница директора Ц3С Самната Берџес преноси Тањуг.
Она је позвала на хитну акцију за смањење емисије угљен-диоксида и прилагођавање промијењеној клими.
Прошло љето било је најтоплије у Европи до сада, а снажни топлотни таласи изазвали су око 20.000 смртних случајева више него што је уобичајено у неким земљама Европе, укључујући Француску, Њемачку, Шпанију у Британију.
У комбинацији са недостатком кише, врућине су изазвале широко распрострањену сушу, а низак водостај успорио је транспорт дуж ријеке Рајне, док је недостатак кише утицао на производњу хидроенергије и смањио приносе кукуруза и соје, преноси Ројтерс.
Како наводи агенција, температуре на глобалном нивоу ће престати да расту само ако земље смање емисије CО2 на ''нето нулу'', односно да не испуштају више гасова у атмосферу него што уклањају, а 27 земаља ЕУ, Британија, Канада, Јапан и друге земље су се обавезале да ће тај циљ остварити до 2050.