Prvi dan jeseni

23.09.2022. 09:54
0
IZVOR: srna.rs

Na sjevernoj Zemljinoj polulopti počela je jesen i u narednom periodu slijede kraći dan, a noći će se produžavati.

Ove godine jesen je nastupila u noći između 22. i 23. septembra, u petak u 3.03 sata po srednjoevropskom vremenu i trajaće do 21. decembra do 22.48 časova, kada počinje zima.

Sunce će u narednom periodu početi da se spušta ispod linije nebeskog ekvatora i njegova svjetlost bivaće postepeno sve slabija, a noći sve duže.

Tog dana Sunce izlazi tačno na istoku, a zalazi tačno na zapadu, obdanica i noć su isti i traju po 12 časova. Taj dan se zove jesenja ravnodnevnica ili jesenji ekvinocij.

Jesen na sjevernu Zemljinu poluloptu dolazi 266. dana 2022. godine u 38. sedmici. U isto vrijeme za stanovnike južne Zemljine polulopte počinje proljeće.

Inače, za meteorologe, ljeto se završilo još 31. augusta, a jesen će trajati od 1. septembra do 30. decembra 2022. godina.

Komentari 0
Povezane vijesti
Cijena barela nafte pala ispod 77 dolara Cijena barela nafte pala ispod 77 dolara
Cijena nafte opada Cijena nafte opada
Cijene nafte u porastu Cijene nafte u porastu
Najčitanije
  • Paljanin ispalio više hitaca nakon svađe
    7h 19m
    2
  • Istočna Ilidža: Raspisan tender za izgradnju parkinga na Dobrinji
    20h 43m
    0
  • Dan žalosti u Srpskoj 4. jula
    23h 9m
    0
  • Istočno Novo Sarajevo: Kazne za uništavanje imovine na dječijim igralištima
    7h 58m
    0
  • U Istočnom Novom Sarajevu održana humanitarna svirka za Milku, Dragana i Darka
    19h 41m
    0